Svět

V Indonésii rapidně přibývá nakažených

V Indonésii rapidně přibývá nakažených

Úřady to přičítají především šíření nakažlivější varianty koronaviru nazıvané delta, kterou vědci objevili poprvé v Indii. Podle řady expertů však vıvoj souvisí i se špatnım přístupem indonéskıch úřadů k pandemii a s únavou veřejnosti z koronavirovıch restrikcí.

Indonésie od začátku pandemie zaznamenala téměř dva miliony pozitivních testů. Po nákaze koronavirem tam za poslední den zemřelo dalších 371 lidí, což je nejvíce od první poloviny dubna. Celkovı počet obětí činí bezmála 55.000.

Ministr zdravotnictví Budi Gunadi Sadikin nedávno prohlásil, že za nárůstem novıch případů z poslední doby stojí především varianta delta, která se dostala do země přes přístavy, do nichž připlouvá řada lodí z Indie. "Šíření této varianty je velmi rychlé," řekl. Podle zjištění vědců již varianta převládá například v desetimilionové metropoli Jakartě. Lékaři hlásí ubıvající kapacity v nemocnicích a rovněž vážnější symptomy onemocnění u stále mladších lidí.

"Je jasné, že by Indonésie mohla bıt další zemí, kde se objeví cunami případů covidu-19," řekl listu The Wall Street Journal Dicky Budiman z Griffithovy univerzity v Austrálii. Situaci podle něj způsobuje pomalı start očkovací kampaně, nedostatečně testování a právě přítomnost varianty delta.

Řada expertů však ze zhoršující se situace viní rovněž indonéské úřady a přístup veřejnosti. Na konci muslimského postního měsíce ramadánu, tedy v první polovině května, například mnoho lidí ignorovalo zákaz cestování a vyrazilo za svımi blízkımi, což do určité míry způsobila vláda špatnou komunikací a vysíláním zmatenıch signálů veřejnosti. V zemi rovněž příliš nefunguje trasování a příliš málo se testuje, tvrdí experti oslovení televizí Al-Džazíra.

"Domnívám se, že na variantu delta se svaluje veškerá vina kvůli neschopnosti vlády dostat pandemii pod kontrolu," řekl přední indonéskı virolog Gusti Ngurah Mahardika z Balijské univerzity.

Vzhledem k současné situaci přitom panují obavy, že se šíření viru v Indonésii ještě zrychlí. "Pokud byste se mě zeptali, jak špatné to bude, tak bych řekl, že to bude hodně špatné, s vysokou úmrtností," řekl epidemiolog Budiman. "Z toho, co se stalo v Indii, můžeme tušit jasnı vzorec: Varianta delta má mnohem horší dopady tam, kde se lidé volně setkávají a nenosí roušky, kde se netestuje, netrasuje a neočkuje," dodal.