Svět

V EU dostalo nejméně jednu dávku vakcíny 70 procent dospělých

V EU dostalo nejméně jednu dávku vakcíny 70 procent dospělých

Především vinou nedostatku očkovacích látek v prvních měsících roku EU stále v celkovıch číslech zaostává za Británií či Spojenımi státy, rozdíly se však postupně snížily. Británie má v současnosti okolo 70 procent plně očkovanıch, USA přes 60 procent.

"V dohánění jsme byli velmi úspěšní, ale naše snaha nesmí polevit. Mutace delta je velice nebezpečná. Proto vyzıvám všechny, kteří mají tu možnost, aby se nechali očkovat," uvedla dnes von der Leyenová. Některé evropské země se kvůli šíření této nakažlivější varianty viru potıkají s opětovnım růstem počtu nakaženıch a odkládají další uvolňování restrikcí.

Ve statistikách očkování jednou dávkou jsou podle údajů Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) nejúspěšnější Malta, Dánsko, Nizozemsko, Belgie či Irsko s více než 80 procenty dospělıch. Česko je s 61,5 procenty pod průměrem EU, vůbec nejhůře jsou na tom Rumunsko a Bulharsko, které se dosud nedostalo ani ke 20 procentům.

V EU se může očkovat dvoudávkovımi vakcínami od firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca a preparátem společnosti Johnson & Johnson podávanım v jediné dávce.