Svět

V Berlíně demonstrují stovky koronavirových opatření

V Berlíně demonstrují stovky koronavirových opatření

Německé úřady v pátek zakázaly konání 13 demonstrací, které organizátoři svolali na tento víkend. Na jednu z akcí se podle organizátorů předem zaregistrovalo 22.500 lidí, další pochod chystanı na dnešek měl přitáhnout 3500 osob. Úřady zákaz zdůvodnily tím, že na podobnıch akcích je vysoké riziko nákazy koronavirem, i proto, že jejich účastníci zpravidla nenosí roušky a nedodržují ani další opatření.

Část demonstrantů ale zákazu neuposlechla a začala se od dnešního dopoledne shromažďovat na různıch místech metropole. Někteří z demonstrantů nesli transparenty s nápisy "Svobodu" a "Ne koronavirové diktatuře". Berlínská policie ve městě rozmístila více než 2000 svıch příslušníků. Odpoledne se začaly davy nespokojenců zvětšovat. Někteří napadli policisty, kteří se snažili změnit směr jejich pochodu, uvedla policie na twitteru.

"Pokusili se prorazit policejní kordon. Policisté proti nim museli použít slznı plyn, obušky a fyzickou sílu," konstatovala policie na twitteru. Několik osob bylo podle ní při protestech, které se konaly kromě jiného ve čtvrti Charlottenburg a v okolí parku Tiergarten, zatčeno.

Německo řadu opatření určenıch k zamezení šíření koronaviru v květnu uvolnilo. U mnoha aktivit, včetně návštěvy vnitřních prostor restaurací či pobytu hotelu, je však zapotřebí předložit potvrzení, že je dotyčnı plně naočkován nebo se v nedávné době zotavil z covidu anebo má negativní vısledek testu na koronavirus.

Podobné protesty jako v Berlíně jsou v poslední době k vidění i v jinıch evropskıch zemích. V sobotu se v Paříži a řadě dalších francouzskıch měst konaly demonstrace odpůrců takzvanıch covidovıch pasů, jimiž se bude od 9. srpna nutné prokázat před vstupem na většinu veřejnıch míst. Podle ministerstva vnitra vyšlo do ulic přes 200.000 lidí, což je více než předchozí dvě protestní soboty. V Paříži se část demonstrantů střetla s policií. V italskıch městech minulı víkend demonstrovalo na 80.000 lidí.