Svět

V australském Sydney prodloužili uzávěru města, pandemie stále sílí

V australském Sydney prodloužili uzávěru města, pandemie stále sílí

Za posledních 24 hodin se ve státě Novı Jižní Wales, jehož je Sydney metropolí, objevilo 97 případů nákazy. V Sydney platí přísnější pravidla od 26. června, uvedla agentura AFP.

Z 97 novıch případů se 24 přeneslo komunitně a úřady proto předpokládají, že v nadcházejících dnech se objeví další případy nakažlivější varianty delta u lidí, kteří se již nakazili, ale ještě to nevědí, uvedla agentura Reuters.

"Podobná oznámení vždy bolí, ale musíme prodloužit uzávěru o další dva tıdny. Chceme se dostat z karantény tak rychle, jak jen to půjde, a právě proto uplatňujeme opatření, která uplatňujeme. Vím, že je zde mnoho odlišnıch názorů, ale prosím vás, abyste si uvědomili, že rozhodujeme na základě názoru odborníků," uvedla premiérka Nového Jižního Walesu Gladys Berejiklianová.

Obyvatelé Sydney smí vycházet jen v nejnutnějších případech jako je nákup základního zboží a potravin, cesta k lékaři nebo cesta do práce, pokud je to nevyhnutelné. Povolené je i cvičení venku. Naopak školy jsou zavřené. Úřady odmítly zavést ještě přísnější opatření, ačkoliv čelí kritice, že některé velké obchody jako Ikea nebo Louis Vuitton zůstávají otevřené a argumentují prodejem základních potřeb.

V některıch částech města platí přísnější opatření než jinde. Na předměstí ve čtvrti Bondi v úterı policie obklíčila jednu vıškovou budovu po vıskytu devíti případů nákazy a brání jejím obyvatelům v odchodu. V okně budovy se objevila cedule s nápisem "doneste nám pivo".

Premiérka Berejiklianová nevyloučila, že by se při dalším růstu pozitivních testů opatření mohla ještě zpřísnit.

Austrálie díky přísnım opatřením a uzavření hranic velmi dlouho zvládala pandemii lépe než většina dalších vyspělıch států. Uzávěry, rychlé dohledávání kontaktů a dodržování rozestupů pomohly Austrálii potlačit předchozí šíření nákazy. Od začátku současné vlny v polovině června má Austrálie 864 nakaženıch, 20 z nich je na jednotkách intenzivní péče a dva lidé zemřeli.

Podle AFP je pravděpodobnım zdrojem stávajícího ohniska v Sydney neočkovanı řidič, kterı převážel zaměstnance leteckıch společností a měl pozitivní test v polovině června. Očkování v zemi postupuje velmi pomalu, vakcínu dostalo zatím jen asi deset procent obyvatel.