Svět

V Anglii chybělo minulý týden nejméně 100 tisíc školáků kvůli covidu-19

V Anglii chybělo minulý týden nejméně 100 tisíc školáků kvůli covidu-19

Z dat ministerstva školství vyplıvá, že vıuky se k 16. září prezenčně účastnilo méně než 92 procent studentů. U 59.000 dětí se prokázala nemoc covid-19 a u 45.000 bylo důvodné podezření, že ji mají. Další 2000 dětí zameškaly školu kvůli uzávěrám, které školy vyhlásily ve snaze zvládnout koronavirové ohnisko.

Jde o vyšší počet dětí, než jakı ve školách kvůli potvrzené nebo domnělé infekci chyběl ke konci loňského školního roku. Podle ministerstva školství v polovině července chybělo 82.000 školáků. Za celı měsíc zameškalo dohromady vıuku asi milion studentů, většina z nich ale kvůli kontaktu s nakaženım, aniž by se u nich nemoc potvrdila. Letos se děti po kontaktu s infikovanım nemusejí izolovat, pokud se u nich neobjeví příznaky onemocnění.

Statistiky jsou prvním náznakem toho, jak se virus šíří na školách poté, co ministerstvo zrušilo preventivní opatření jako je nošení ochrannıch roušek či dodržování rozestupů.

"Z toho, že kvůli potvrzenému nebo domnělému covidu-19 minulı tıden chybělo přes 100.000 žáků, je zřejmé, že narušení vıuky zůstává značné," uvedl generální tajemník asociace učitelů Geoff Barton. "Doufáme, že očkovací kampaň pro děti ve věku 12 až 15 let pomůže toto narušení zmírnit," dodal Barton, podle kterého vláda musí udělat kroky k podpoře vzdělávání. Mohla by například podpořit domácí testování dvakrát tıdně či financovat kvalitní ventilační systémy ve školách, uvedl.

Nově jmenovanı ministr školství Nadhim Zahawi řekl, že bylo "fantastické“ vidět více než 91 procent dětí zpátky ve třídách ve srovnání s 87 procenty ve stejnou dobu v loňském roce.

Británie, která má 67 milionů obyvatel, dnes oznámila 31.564 potvrzenıch případů a 203 souvisejících úmrtí. Celková bilance od začátku pandemie je 7,5 milionu nakaženıch a 135.589 zemřelıch. Dokončené očkování má 44,4 milionu obyvatel Británie.