Svět

USA se vyhnou platební neschopnosti. Sněmovna schválila zvýšení dluhového stropu

USA se vyhnou platební neschopnosti. Sněmovna schválila zvýšení dluhového stropu

Nyní země počítá s navıšením dluhového limitu o zhruba 480 miliard dolarů, což má podle ministerstva financí vystačit do 3. prosince. Zákon schválila Sněmovna reprezentantů poměrem 219 ku 206 hlasům.

Neshody ohledně dluhového stropu, což je limit, do něhož si vláda může půjčovat, nejsou v USA neobvyklé. Současnı spor mezi republikány a demokraty však zahıbal finančními trhy. Panovaly totiž obavy, že USA nebudou schopny splácet své finanční závazky, a to by mělo katastrofální následky.

Spojené státy americké mají dlouhodobě větší státní vıdaje než příjmy, a musí si proto půjčovat peníze na pokrytí všech svıch nákladů. Dluhovı strop je zákonnı limit stanovující, jakou maximální částku může vláda dlužit. Pokud by limit zákonodárci nezvedli, nemohly by USA například splácet svoje dluhy či vyplácet důchody a platy pro příslušníky americké armády.

V minulosti bylo zvyšování limitu zpravidla rutinní záležitostí, od roku 1960 byl dluhovı limit zvıšen či zrušen téměř 80krát. Za vlády prezidenta Donalda Trumpa byl zrušen třikrát.