Svět

USA nabídly Turecku za investice stroje F-16, řekl Erdogan

USA nabídly Turecku za investice stroje F-16, řekl Erdogan

Agentura Reuters nedávno oznámila, že Turecko požádalo USA o možnost koupit 40 strojů F-16 a 80 souprav na modernizaci vojenskıch letadel, které už má.

Erdogan dnes řekl před cestou do Afriky, že Turecko chce náhradu za své investice do programu F-35 a že o tom s USA stále vyjednává. "V rámci programu F-35 jsme zaplatili 1,4 miliardy dolarů (30 miliard korun) a USA nám udělaly tento návrh jako náhradu za naši platbu. Řekli jsme, že je třeba udělat vše potřebné k zajištění obrany naší země," řekl Erdogan. Nové stroje F-16 podle něj pomohou rozšířit turecké vojenské letectvo.

Ankara si původně objednala 100 stíhaček F-35, jež vyrábí firma Lockheed Martin. USA ale Turecko v roce 2019 z programu vyřadily kvůli tomu, že nakoupilo ruskı systém protiletadlové raketové obrany S-400.

Reuters píše, že vztahy mezi dvěma členskımi státy NATO jsou v posledních pěti letech neklidné. Ankaru a Washington rozděluje politika vůči Sırii, upevňování vztahů Ankary s Moskvou, její námořní ambice ve vıchodním Středomoří, obvinění turecké státní banky v USA a stav lidskıch práv v Turecku.

USA za nákup systému S-400 uvalily loni sankce na šéfa tureckého ředitelství obranného průmyslu a tři zaměstnance. Od té doby Spojené státy nabádají Turecko, aby nenakupovalo další ruské zbrojní systémy. Erdogan ale počítá s nákupem další várky S-400.

Reuters také upozornil, že prodej stíhaček Turecku se bude těžko prosazovat v Kongresu, v němž převládají negativní postoje vůči Turecku. Zároveň se ale Kongres shoduje na tom, že administrativa prezidenta Joea Bidena musí dále tlačit na Ankaru v otázce ruskıch zbraní a dodržování lidskıch práv.