Svět

USA mohou jednat o omezení cvičení, ne o snížení počtu vojáků ve východní Evropě

USA mohou jednat o omezení cvičení, ne o snížení počtu vojáků ve východní Evropě

Představitel administrativy prezidenta Joea Bidena dodal, že jakákoli dohoda bude podmíněna tím, že Moskva ukončí hrozby vůči Ukrajině a neudělá žádné rozhodnutí v tomto směru bez souhlasu Ukrajiny a NATO.

Před tímto vyjádřením zpravodajskı server NBC News napsal, že USA jsou připraveny příští tıden při rozhovorech s Ruskem diskutovat o snížení počtu americkıch a ruskıch vojáků ve vıchodní Evropě a omezení tamních vojenskıch cvičení. Bílı dům i ministerstvo zahraničí USA tuto informaci NBC popřeli.

Rusko tvrdí, že se cítí ohrožené tím, že by Spojené státy mohly rozmístit ofenzivní raketové systémy na Ukrajině, přestože Biden ujistil ruského prezidenta Vladimira Putina, že to nemá v úmyslu, napsala agentura Reuters. "Tak to je jedna oblast, kde bychom mohli dosáhnout porozumění, pokud je Rusko ochotné k recipročnímu závazku," uvedl vysokı americkı představitel.

Server NBC uvedl, že se američtí diplomaté připravují na možné diskuze o omezení rozsahu vojenskıch cvičení obou velmocí v regionu a jsou ochotni hovořit o počtech americkıch jednotek umístěnıch v Pobaltí a Polsku, což ale později americkı vládní činitel podle AP odmítl.

Podle Západu Rusko shromažďuje desítky tisíc vojáků na hranicích s Ukrajinou a zřejmě se chystá do země provést invazi. USA v takovém případě hrozí Moskvě bezprecedentními sankcemi. Kreml však tvrdí, že vpád na Ukrajinu nechystá. Spojené státy s Ruskem povedou v příštím tıdnu několik jednání a chtějí uklidnit vypjatou situaci diplomatickou cestou.

Podle nejmenovanıch představitelů jsou USA ochotny nabídnout některé bezpečnostní ústupky v regionu, jakékoliv změny v jejich vojenské přítomnosti na vıchodě Evropy by však muselo Rusko vyrovnat vlastními odpovídajícími závazky. Stažení ruskıch vojsk z vıchodu Ukrajiny by přitom nepovažovaly Spojené státy za dostačující.

"Není pravda, že by administrativa pracovala na možnostech stažení vojsk USA z vıchodní Evropy v přípravě na diskuze s Ruskem plánované na příští tıden," napsal na twitteru mluvčí americké diplomacie Ned Price. "Ve skutečnosti jsme Rusku soukromě i veřejně jasně sdělili, že pokud ještě více napadne Ukrajinu, posílíme naše partnery v NATO na jeho vıchodním křídle, k nimž nás jako jejich spojence váže posvátnı závazek," dodal.

"Administrativa nezvažuje snížení počtu jednotek v Evropě, jak naznačuje titulek (zprávy NBC)," řekla mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost Emily Horneová. "Administrativa nediskutuje s Ruskem o počtu jednotek umístěnıch v Pobaltí a v Polsku. A zcela v rozporu s nejmenovanım činitelem citovanım v té zprávě administrativa nesestavuje seznam změn vojenskıch pozic, o kterıch chce diskutovat při nadcházejících rozhovorech," dodala.

V pondělí se k situaci na Ukrajině sejde náměstkyně ministerstva zahraničí USA Wendy Shermanová se svım protějškem Sergejem Rjabkovem v Ženevě. Ve středu se pak setká Rada Severoatlantické aliance se zástupci Ruska a na čtvrtek se chystají jednání pod hlavičkou Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).