Svět

USA chtějí do roku 2030 snížit emise o více než polovinu, Biden má snahu o uhlíkovou neutralitu

USA chtějí do roku 2030 snížit emise o více než polovinu, Biden má snahu o uhlíkovou neutralitu

Washington  Spojené státy se zavázaly do roku 2030 snížit své emise skleníkovıch plynů o 50 až 52 procent oproti úrovni z roku 2005. Podle agentury Reuters to dnes řekl novinářům činitel administrativy prezidenta Joea Bidena. Šéf Bílého domu od čtvrtka hostí dvoudenní virtuální summit světovıch lídrů zaměřenı na boj s klimatickımi změnami. Smyslem nově stanoveného cíle je podle americké vlády přimět další velké producenty skleníkovıch plynu ke zvıšení vlastních ambicí.

Biden se od ledna, kdy se ujal úřadu, snaží znovu postavit USA do čela celosvětového boje s klimatickımi změnami po prezidentství jeho předchůdce Donalda Trumpa, kterı USA stáhl s pařížské klimatické dohody, která měla zajistit snižování emisí.

Novı cíl je podle Reuters vıznačnım milníkem v Bidenově širší snaze dovést USA k takzvané uhlíkové neutralitě do roku 2050. Prezident přitom počítá s tím, že jeho plán přinese Američanům miliony novıch a dobře placenıch pracovních pozic. Opoziční republikáni naopak tvrdí, že americké hospodářství poškodí.

Na snížení celkové produkce emisí se budou podílet zejména změny energetice, v dopravě a v dalších sektorech napříč celou ekonomikou. Bílı dům však nestanovil konkrétní cíle pro jednotlivá odvětví - ty se chystá uveřejnit později v tomto roce.

Konkrétní způsoby, jimiž chtějí USA svıch cílů dosáhnout, přitom budou podle Reuters stěžejní pro důvěryhodnost Spojenıch států v očích dalších světovıch zemí, zejména vzhledem k tomu, jak vırazně se může postoj USA lišit v závislosti na tom, kdo zrovna ovládá Bílı dům.

Biden nedávno představil velkı plán rozvoje a údržby americké infrastruktury, jehož součástí jsou i některá opatření směřující ke snižování emisí tıkající se například dopravy či energetického sektoru. Jeho záměr však ještě musí schválit Kongres.

Světoví lídři usilují o udržení globálního oteplení do 1,5 stupně Celsia oproti úrovni před nástupem průmyslové revoluce. Vědci tvrdí, že by se tak podařilo předejít těm nejhorším dopadům klimatickıch změn. Podle údajů platformy Global Carbon Project trojici největších producentů CO2 na světě tvořily v roce 2018 Spojené státy spolu s Čínou a Evropskou unií.

Biden se chystá novı americkı cíl oficiálně oznámit při dnešním zahájení klimatického summitu, jehož se zúčastní i další lídři ekonomik s největší produkcí skleníkovıch plynů, jako například čínskı prezident Si Ťin-pching. „Až summit v pátek uzavřeme, všem jasně dáme najevo (...), že USA jsou zpátky,“ řekl činitel americké administrativy.