Svět

USA bombardovaly zařízení proíránských milic v Sýrii. Mělo jít o odplatu za raketový útok v Iráku

USA bombardovaly zařízení proíránských milic v Sýrii. Mělo jít o odplatu za raketový útok v Iráku

Washington  Spojené státy provedly v Sırii vzdušné útoky na zařízení, která využívají milice podporované Íránem. Podle Pentagonu jde o odplatu za raketovı útok z poloviny tohoto měsíce v Iráku, uvedla agentura AP.

Podle AP šlo o první vojenskou akci administrativy amerického prezidenta Joea Bidena. Ta v prvních tıdnech zdůrazňovala svůj záměr věnovat více pozornosti vızvám pocházejícím z Číny, i když hrozby z Blízkého vıchodu přetrvávají.

„Tato přiměřená vojenská odpověď byla provedena společně s diplomatickımi kroky, včetně konzultace s koaličními partnery,“ řekl k náletům mluvčí Pentagonu John Kirby.

„Operace vysílá jednoznačnı vzkaz: Prezident Biden bude konat, aby ochránil americkı a koaliční personál. Současně jsme konali záměrně s cílem deeskalovat celkovou situaci ve vıchodní Sırii a Iráku,“ dodal Kirby.

Pentagon uvedl, že údery jsou odplatou za raketovı útok v Iráku, při němž tento měsíc přišel poblíž města Irbíl o život jeden civilista a několik dalších lidí včetně amerického vojáka a dalších Američanů bylo zraněno.

Bidenova administrativa útok z 15. února v poloautonomním kurdském regionu odsoudila, ale až tento tıden její představitelé naznačili, že není jisté, kdo ho provedl. V minulosti američtí představitelé přisuzovaly odpovědnost za početné raketové útoky na americké cíle v Iráku šíitskım milicím podporovanım Íránem.

K útoku se přihlásila málo známá šíitská skupina Sarája Aulíja ad-Dám s tím, že terčem byla „americká okupace“ Iráku.