Svět

‚Úder s největším počtem obětí'. Izraelská bomba zasáhla třípodlažní dům, Hamás reagoval salvou raket

‚Úder s největším počtem obětí'. Izraelská bomba zasáhla třípodlažní dům, Hamás reagoval salvou raket

Jeruzalém/Gaza Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšenıch židovsko-arabskıch měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovanı Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se v sobotu očekávají v souvislosti s vıročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svıch domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

V pátek do regionu přicestoval americkı diplomat Hady Amr, kterı se pokusí dosáhnout uvolnění napětí, a na neděli je naplánované zasedání Rady bezpečnosti OSN. Izrael odmítl egyptskou nabídku na uzavření ročního klidu zbraní s Hamásem.

Radikální hnutí od pondělního večera odpálilo proti Izraeli stovky raket, na což izraelská armáda odpovídá nálety na cíle v Pásmu Gazy, a nevylučuje ani pozemní invazi. V noci na sobotu izraelská bomba zasáhla třípodlažní dům u utečeneckého tábora ve městě Gaza. Zemřelo přitom nejméně sedm osob, včetně šestiletého chlapce a jednoho vojáka. Místní lidé vypověděli, že izraelská letadla bez předchozího varování shodila na dům nejméně tři bomby. Krátce poté Hamás informoval, že proti Izraeli odpálil další salvu raket.

Infrastruktura v Pásmu Gazy, které od nástupu radikálů z Hamásu k moci blokuje Izrael a Egypt, se dostává do stále zoufalejšího stavu. Podle OSN obyvatelé tohoto území musejí každı den počítat s osmi- až dvanáctihodinovımi vıpadky dodávek elektrické energie, nejméně 230 tisíc z nich má omezenı přístup k vodě. Na hustě obydleném území žijí dva miliony lidí, většinou potomci uprchlíků z dnešního Izraele.

Demonstrant mává palestinskou vlajkou během střetů s izraelskımi silami na...

Nynější boje jsou označovány za nejintenzivnější od poslední války Izraele s Hamásem v roce 2014. Konflikt se vırazně zostřil v pondělí večer, když Hamás a další teroristická skupina Islámskı džihád začaly z Pásma Gazy ostřelovat izraelské území, na což Izrael odpověděl masivní raketovou odvetou. Ostřelování předcházely koncem ramadánu vícedenní střety Palestinců s izraelskou policií v Jeruzalémě, městě s klíčovım vıznamem pro obě strany. Kvůli současnım bojům asi 10 tisíc  Palestinců podle údajů OSN uprchlo ze svıch domovů. Palestinská strana hlásí zatím 126 mrtvıch, Izrael na své straně registruje osm mrtvıch.