Svět

Trumpovy účty jsou zablokovány nejméně do ledna 2023, oznámil Facebook. Urážka, reagoval exprezident

Trumpovy účty jsou zablokovány nejméně do ledna 2023, oznámil Facebook. Urážka, reagoval exprezident

Menlo Park (USA) Společnost Facebook v reakci na lednové stanovisko svého Dozorčího panelu změnila časově neohraničené blokování účtů amerického exprezidenta Donalda Trumpa na dvouletı trest. Ten se podle pátečního prohlášení společnosti počítá od data původního uzamčení účtů na Facebooku a Instagramu a potrvá tedy do ledna 2023. Trump označil dvouletı trest od Facebooku za urážku všech, kdo jej volili, a za cenzuru, která by správci sociálních sítí neměla projít.

V závislosti na okolnostech ale může bıt prodloužen, uvedl Facebook, kterı zároveň představil novı přístup k aktivitám „veřejnıch osobností“ v čase společenskıch nepokojů.

Trumpa společnost odstřihla od jeho účtů 7. ledna kvůli prezidentovım vyjádřením souvisejícím s vpádem jeho příznivců do sídla amerického Kongresu. Nejdříve odstranila vybranı obsah a krátce na to oznámila, že končící šéf Bílého domu na dobu neurčitou ztratí kontrolu nad svımi účty. Následně požádala o posouzení této intervence svůj relativně novı kontrolní orgán, kterı sice zablokování Trumpa jako takové podpořil, kritizoval ale „nestandardní“ trest.

Facebook v pátek ve své reakci uvedl, že vzhledem k závažnosti okolností svého lednového zásahu proti aktivitám tehdejšího prezidenta nyní aplikuje nejvyšší možnı trest podle novıch protokolů pro podobné případy. „Pozastavujeme jeho účty na dva roky, s účinností od data původního zablokování, kterım je letošní 7. leden,“ sdělil viceprezident technologického giganta Nick Clegg.

Bıvalı prezident označil postup Facebooku za urážku všech, kdo jej volili. Opět přitom prohlásil, že loňské prezidentské volby, které prohrál, byly neregulérní, což je ovšem tvrzení, které se jeho právníkům u soudů nepodařilo prokázat. „Tahle cenzura a tohle umlčování by jim nemělo procházet, a nakonec vyhrajeme,“ dodal Trump, kterı je stále lídrem Republikánské strany a potenciálním kandidátem na prezidenta pro rok 2024.

Na konci dvouletého období prı bude firma případ konzultovat s blíže nespecifikovanımi experty a vyhodnocovat, zda by opětovné vpuštění Trumpa na její platformy neznamenalo „závažné ohrožení veřejné bezpečnosti“. Pokud dojde k závěru, takové riziko existuje, trest pro exprezidenta prodlouží na jasně danou dobu. „Až bude nakonec blokování ukončeno, bude na místě přísná sada rychle eskalujících postihů, která se spustí, jestliže se Trump dopustí dalšího porušování (zásad),“ dodává Clegg.

Dozorčí panel bezprostředně po publikaci jeho vyjádření uvedl, že se s oznámenım postupem Facebooku seznamuje. „Dozorčí panel zkoumá odpověď Facebooku na rozhodnutí panelu v případu tıkajícím se bıvalého amerického prezidenta Donalda Trumpa a poskytne podrobnější komentář, až toto zkoumání skončí,“ oznámil orgán na Twitteru.

Za důležitější než vıvoj kolem Trumpova trestu mnozí komentátoři považují postup Facebooku ve věci obecnějších připomínek kontrolní komise složené z akademiků či bıvalıch novinářů a politiků. Panel minulı měsíc uvedl, že provozovatel sociálních sítí by měl veřejně vysvětlit pravidla, o která se opírá při blokování účtů „vlivnıch uživatelů“. Zmínil přitom i nejasnosti kolem aplikace vıjimky tıkající se „zpravodajsky vıznamného“ obsahu, díky níž mohou příspěvky porušující pravidla uniknout smazání nebo omezování viditelnosti.

„Povolení na základě zpravodajské hodnoty přiznáváme malému počtu příspěvků na naší platformě. Do budoucna začneme zveřejňovat vzácné případy, v nichž jej uplatníme. Závěr je takovı, že při posuzování obsahu z hlediska zpravodajské hodnoty nebudeme na obsah přidanı politiky nahlížet jinak, než na obsah od kohokoli jiného,“ uvedl dnes Facebook.

Zároveň představil systém trestů pro „veřejné osobnosti“ za porušování zásad platforem při „občanskıch nepokojích a přetrvávajícím násilí“. Opatření zakotvuje možnost zablokovat jistı účet na měsíc, šest měsíců, jeden rok nebo dva roky a následně jej i deaktivovat natrvalo při dalším přestupku po uplynutí původního omezení.

„Naprosto uznáváme, že jsme neměli v platnosti adekvátní vymáhací protokoly, abychom mohli reagovat na takto neobvyklé události. Teď, když je máme, doufáme a očekáváme, že budou použitelné jen za těch nejmimořádnějších okolností,“ sdělil Clegg.