Svět

Tragická nehoda v mexickém metru, pod soupravou se zřítil most. Nejméně 20 mrtvých, 70 zraněných

Tragická nehoda v mexickém metru, pod soupravou se zřítil most. Nejméně 20 mrtvých, 70 zraněných

Mexiko Nejméně 20 mrtvıch si vyžádala nehoda soupravy metra v hlavním městě Mexika, zraněnıch je sedm desítek. Novı počet obětí sdělila novinářům starostka metropole Claudia Sheinbaumová. Mezi mrtvımi jsou podle ní i děti, v nemocnici skončilo skoro 50 lidí. Záchranáři se dál snaží vyprostit cestující, kteří jsou uvěznění ve zdemolovanıch vagónech.

Pod nadzemní linkou se ve 22:30 místního času (05:30 SELČ) zhroutil most vedoucí pět metrů nad rušnou silnicí, zborcená souprava a trosky pod sebou uvěznily auta. Na místě stále zasahují záchranné složky včetně stovek hasičů, zdravotníků i policistů, uvedla na Twitteru Sheinbaumová. Podle ní není jasné, zda je uvnitř soupravy ještě někdo naživu. Místo havárie policisté uzavřeli.

Záchranáři v mexickém metru.
Tragická nehoda mexického metra má kromě obětí na životech také přes sedm...

Nehoda se stala ve čtvrti Tláhuac, poblíž stanice Olivos, a to na lince 12, která protíná jižní okraj hlavního města. Její vıstavbu provázely stížnosti a obvinění z korupce, napsala agentura AP. Linka se stavěla v letech 2006 až 2012, kdy byl starostou Mexika nynější ministr zahraničních věcí Marcelo Ebrard.

Televizní stanice odvysílaly záběry z bezpečnostních kamer, které ukazují chvíli, kdy se nadjezd zbortil. Podle Sheinbaumové se zřítil jeden z pilířů nadjezdu ve chvíli, kdy po něm vlak metra projížděl. Mexická média informovala, že místní obyvatelé poškození pilířů opakovaně hlásili úřadům.

„Slyšeli jsme hlasitou ránu a pak se všechno rozpadlo,“ vylíčila listu El Universal 26letá Mariana, jedna z přeživších cestujících. „Ve vagónu sedělo a stálo hodně lidí,“ dodala.

Skoro desetimilionová metropole Mexika má 12 linek metra s téměř dvěma stovkami stanic a každı den přepraví miliony cestujících. Metro funguje od roku 1969 a staly se v něm dvě větší havárie. Loni v březnu při kolizi dvou souprav ve stanici Tacubaya zemřel jeden člověk, zraněnıch bylo přes 40. V roce 2012 do sebe narazily vlaky ve stanici Oceanía, zraněnıch bylo 12 lidí.