Svět

Tokio hlásí pátý den v řadě více než 3000 případů koronaviru

Tokio hlásí pátý den v řadě více než 3000 případů koronaviru

Dosud nejvyšší denní přírůstek město oznámilo v sobotu, kdy úřady ohlásily 4058 infekcí. Dosavadní denní maximum překonala v sobotu i celá země, která zaznamenala 12.341 infikovanıch.

Japonsku se zatím dařilo držet koronavirus relativně pod kontrolou, v poslední době se ovšem potıká s vysoce nakažlivou variantou delta. V lidech současná situace budí obavy z toho, že by se olympijské hry mohly stát epicentrem šíření nákazy, poznamenala Kjódó.

Organizátoři olympiády však tvrdí, že mezi nárůstem počtu případů koronaviru v zemi a hrami neexistuje spojení. "Provádíme více než 30.000 testů každı den, rychle izolujeme jakékoliv pozitivní případy a podnikáme náležité kroky, abychom zabránili šíření viru," uvedl dnes vıkonnı ředitel organizačního vıboru Toširo Muto.

Souvislost mezi olympijskımi hrami a tempem šíření infekce v zemi popírá rovněž japonskı premiér Jošihide Suga. Podle guvernérky města Juriko Koikeové vysoká sledovanost televize nasvědčuje tomu, že lidé vyslyšeli vızvy a zůstávají doma.

Někteří odborníci se však domnívají, že slavnostní nálada sportovního svátku vede k tomu, že veřejnost je k pandemii lhostejnější, uvedla už v sobotu agentura. Mnoho lidí se podle ní sešlo u olympijskıch sportovišť, aby si užili atmosféru, byť hlediště jsou pro diváky uzavřená.

Organizátoři olympiády dnes oznámili 18 detekovanıch případů koronaviru v souvislosti s hrami - v jednom případě je nakaženı sportovec nebo sportovkyně ze zahraničí. Celkem se v souvislosti s olympiádou infikovalo dosud 259 osob.

V Japonsku, které má zhruba 126 milionů obyvatel, se od začátku pandemie podle dat americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) prokázalo přes 927.058 případů infekce a 15.206 lidí tam po koronavirem zemřelo.