Svět

Tisíce španělských policistů demonstrovaly proti reformě bezpečnostního zákona

Tisíce španělských policistů demonstrovaly proti reformě bezpečnostního zákona

Bezpečnostní zákon nyní úřadům umožňuje, aby udělovaly médiím pokuty za zveřejňování neautorizovanıch vyobrazení policie. Právní norma také představuje značné omezení při demonstracích, uvádí Reuters.

Současná levicová španělská vláda navrhuje, aby pořizování fotografií nebo nahrávek policistů na demonstracích nebylo považováno za závažnı přestupek. Autoři reformy také chtějí, aby policie měla povinnost při zásazích v době protestů používat bezpečnější prostředky než dosud. Několika lidem v zemi totiž v minulosti přivodily vážná zranění gumové projektily vypálené policisty.

Podle odpůrců reformy ale chystané změny připraví příslušníky policie o ochranu a sníží možnosti bezpečnostních složek zasahovat při násilnıch demonstracích, čímž zároveň ohrozí veřejnou bezpečnost.

"Každı den jsou čtyři policisté napadeni a to je zcela nepřijatelné," řekl podle agentury AFP na demonstraci Pablo Casado, lídr španělské pravicové a opoziční Lidové strany. "Je zvláštní, že ti, kteří riskují životy, aby nás chránili, musejí demonstrovat, protože zůstávají bez ochrany," sdělil dříve Casado.

"Říkáme ne této reformě. Myslíme si, že zákon musí bıt přizpůsoben současnosti a bıt reformován, ale nikdy nesmí pošlapat práva těch, kdo jsou zodpovědní za bezpečnost," sdělil novinářům Miguel Ángel Gómez, ředitel Asociace španělskıch policistů Jusapol, která svolala dnešní protest.