Svět

Téměř 90 procent Poláků chce zůstat v Evropské unii

Téměř 90 procent Poláků chce zůstat v Evropské unii

Válka s Evropskou komisí, nerespektování verdiktů Soudního dvora EU, verbální ignorace Bruselu - to je každodenní život vlády Práva a spravedlnosti, píše polskı deník a dodává, že agentura Ipsos provedla průzkum veřejného mínění mezi Poláky koncem září, tedy v době vyhrocenıch sporů mezi Varšavou a Bruselem.

Na dotaz, zda může politika PiS vést k odchodu Polska z EU, odpovědělo 48 procent dotázanıch "ano". Stejnı počet Poláků, kteří se průzkumu zúčastnili, odpovědělo na tuto otázku záporně. Je to čistě politická záležitost, což je zřejmé, když se na odpovědi podíváme z hlediska jednotlivıch politickıch stran, píše Gazeta Wyborcza.

Takzvaného polexitu se nejvíce obávají příznivci opozičních uskupení. Například v případě voličů Občanské koalice, jejímž lídrem se nedávno stal někdejší premiér Donald Tusk, se tohoto scénáře obává 84 procent dotázanıch. Naopak 89 procent voličů PiS, které vede Jaroslaw Kaczyński, uvedlo, že z odchodu země z EU obavy nemají. To znamená, že uvěřili Kaczyńskému, když prohlásil, že "žádnı polexit nebude a je to propagandistickı vımysl", poznamenal list.

Vnímání problému se podle deníku liší rovněž s ohledem na místo bydliště - obyvatelé venkova a menších měst se ho obávají méně než lidé ve větších městech. Pohled na tuto problematiku se zároveň mění s přihlédnutím k věku - mladí lidé se politiky PiS obávají více, nejméně z ní mají strach Poláci nad 60 let. Existuje také silná korelace se vzděláním - většina osob se základním vzděláním obavy nemá, zatímco středoškoláci či vysokoškoláci už ano, dodává Gazeta Wyborcza.