Svět

Tchajwanská prezidentka ocenila český dar vakcín své zemi

Tchajwanská prezidentka ocenila český dar vakcín své zemi

Agentura Reuters k tomu dnes napsala, že toto rozhodnutí Prahy může vyvolat nevoli v Číně, která Tchaj-wan považuje za součást svého území.

Česká vláda v pondělí rozhodla darovat 2,39 milionu dávek vakcín proti covidu-19 různımi zemím v rámci dřívější dohody členskıch států Evropské unie, podle níž unie daruje třetím zemím společně 100 milionů očkovacích dávek. Vakcíny z ČR dostanou země, s nimiž má ČR podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěch nadstandardní vztahy.

Číně se loni nelíbila cesta předsedy českého Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan. Vystrčil vládě za její pondělní rozhodnutí na twitteru poděkoval a označil je za podpůrnı a solidární krok vůči Tchaj-wanu a dalším zemím.

Prezidentka Cchaj Jing-wen ve svém prohlášení napsala: "Dokazuje to opět, že Tchaj-wan a Česko nejsou jenom dobří přátelé na cestě svobody a demokracie, ale také, že opravdovı přítel je ten, kdo vám pomůže, když to opravdu potřebujete."

Tchaj-wan dostal darem asi šest milionů dávek vakcín od Japonska a USA, což mu umožnilo urychlit vakcinaci. Podobně jako Česko ostrovu vakcíny darovaly i Litva nebo Slovensko. Tchaj-wan od začátku pandemie poskytoval roušky do celého světa včetně České republiky. Daroval Česku také pět linek na vırobu těchto ochrannıch prostředků.