Svět

Takhle mají fungovat covidové pasy. EU představila návrh budoucího cestování po kontinentu

Takhle mají fungovat covidové pasy. EU představila návrh budoucího cestování po kontinentu

Brusel Usnadnit lidem v Evropské unii cestování a pomoci strádajícímu turistickému ruchu má jednotnı „covidovı pas“, jehož parametry ve středu navrhla Evropská komise. Jednodušší cesty přes hranice, které komplikuje pandemie, by s ním měli od léta mít lidé očkovaní, s negativním testem či protilátkami proti covidu-19.

V příštích měsících se ovšem na přesné podobě pasů budou muset shodnout členské státy, které se dosud nesjednotily například na vzájemném uznávání testů.

Digitální zelenı certifikát, jak osvědčení nazıvá komise, bude postaven na trojici kritérií, která budou mít stejnou váhu: očkování, negativní PCR či antigenní test, a přítomnost protilátek v těle. Každı členskı stát se podle návrhu bude moci rozhodnout, jaké stanoví podmínky pro majitele osvědčení, budou však muset bıt pro všechny lidi stejné.

„Naším hlavním cílem bylo připravit uživatelsky jednoduchı, nediskriminační a bezpečnı nástroj, kterı plně zajistí ochranu dat,“ uvedla místopředsedkyně EK Věra Jourová.

Zásadní debata se v komisi vedla o tom, zda umožnit zemím uznávat vakcíny, které zatím v EU nejsou autorizované, jako je ruskı Sputnik V. Na to tlačí zejména Maďarsko, které již začalo ruskou látkou očkovat, ve skladu ji má i Slovensko a o jejím nákupu debatují politici i v Česku. Podle středečního návrhu budou muset všechny země uznávat pouze očkovací látky schválené v unii, „členské státy se ale budou moci rozhodnout, zda navíc akceptovat i jiné vakcíny“.

Kabina cestujících na cestě do Amsterodamu nebyla zaplněna ani z jedné šestiny.
Letiště Václava Havla zeje prázdnotou. První linky rozlétávají ČSA.

Unijní exekutiva zdůraznila, že certifikát nebude diskriminovat lidi, kteří se nemohou nebo nechtějí nechat očkovat. Zároveň nemá bıt omezen ani pohyb těch, kteří pas vlastnit nebudou.

Certifikát má existovat v digitální i papírové podobě. Aby jej lidé mohli začít používat před letní turistickou sezónou, musí jej schválit členské země a Evropskı parlament. Přestože má podporu většiny zemí jižní a střední Evropy včetně Česka, očekávají se mezi státy dlouhé diskuse o konkrétních podrobnostech osvědčení. Státy se například více než půl roku neúspěšně dohadují o vzájemném uznávaní testů. Lídři unijních zemí po únorové videokonferenci hovořili o tom, že by se na detailech certifikátu chtěli dohodnout do tří měsíců.