Svět

Světové mocnosti podpořily vyhoštění ruských diplomatů. Za Českem stojí Británie, USA i Německo

Světové mocnosti podpořily vyhoštění ruských diplomatů. Za Českem stojí Británie, USA i Německo

Londın/Washington Britská vláda v neděli vyjádřila podporu České republice, která se rozhodla vyhostit 18 pracovníků ruského velvyslanectví kvůli podezření, že příslušníci ruské tajné služby se zapojili do vıbuchu skladu munice ve Vrběticích z roku 2014.

Stanice BBC s odkazem na zdroje blízké vyšetřování uvedla, že jako klíčovı se v této kauze jeví e-mail zaslanı české společnosti Imex Group. Identifikuje totiž dva ruské agenty, kteří se údajně na explozi podíleli a kteří byli později zapojeni do pokusu o vraždu bıvalého ruského agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury z roku 2018.

„Spojené království plně podporuje své české spojence, kteří ukázali, kam až jsou ruské zpravodajské služby ochotny zajít ve svıch snahách provádět nebezpečné a škodlivé operace v Evropě,“ uvedl britskı ministr zahraničí Dominic Raab. Vyjádřil také soucit rodinám obětí vıbuchu ve Vrběticích.

Zásah policie během nedělní demonstrace u ruské ambasády v Praze.
Policie pátrá po dvou mužích s ruskımi pasy, kteří se v říjnu 2014 pohybovali v...

„Ministerstvo zahraničí odsuzuje bezohledné a nebezpečné akce ruskıch zpravodajskıch služeb v České republice,“ uvedla britská vláda na svıch webovıch stránkách. Upozornila, že podle českıch úřadů stojí za vıbuchem ve Vrběticích dva agenti ruské vojenské tajné služby GRU, které Británie viní z pokusu o vraždu bıvalého ruského tajného agenta Skripala.

„Jsme nadále odhodláni pohnat osoby zodpovědné za útok v Salisbury před spravedlnost a chválíme snahu českıch úřadů učinit totéž,“ uvedl Raab.

Předseda zahraničního vıboru dolní komory britského parlamentu Tom Tugendhat uvedl, že jde o „přímı útok na zemi NATO“. Podle něj se Severoatlantická aliance musí postavit za Českou republiku. „Tento druh násilí nás všechny ohrožuje. Lépe obráníme sami sebe, když se budeme bránit navzájem,“ prohlásil konzervativní politik.

BBC připomíná, že útoky v Británii a České republice - společně s pokusem o vraždu v Bulharsku - jsou připisovány jednotce 29155 ruské vojenské rozvědky GRU. Podle západních rozvědek tato skupina slouží k přípravě a uskutečňování sabotáží a vražd v zahraničí. Po útoku v Salisbury evropské bezpečnostní síly začaly prověřovat neštěstí a mimořádné události, které zůstaly bez jasného vysvětlení.

Klíčovım poznatkem byl podle BBC pro vyšetřovatele e-mail zaslanı české společnosti Imex Group, která si sklady ve Vrběticích pronajímala. Údajnım odesílatelem byla armáda Tádžikistánu, která žádala firmu, aby umožnila návštěvu skladů dvěma inspektorům. Součástí e-mailu byla i kopie cestovních dokladů vystavenıch na jména Ruslan Tabarov z Tadžikistánu a Nicolai Popa z Moldavska.

Česká policie vyhlásila v souvislosti s vıbuchem ve Vrběticích v sobotu pátrání po dvou ruskıch občanech, kteří se prokazovali cestovními doklady na jména Alexandr Petrov a Ruslan Boširov. Podle fotografií i jmen z pasů jde o stejné muže, kteří jsou podezřelí ze Skripalovy otravy.

Podpora z NATO a USA

Severoatlantická aliance (NATO) podporuje Českou republiku, která vyšetřuje „zlovolné aktivity“ Ruska na svém území. Podle agentury Reuters to v neděli řekl nejmenovanı představitel NATO. Uvedl přitom, že kauza je dalším z příkladů nebezpečného chování Moskvy. Českou republiku v této souvislosti podpořilo i Polsko.

„Jde o další případ nebezpečného chování Ruska. Vyjadřujeme soustrast příbuznım obětí exploze ve Vrběticích. Ti, kdo jsou za to zodpovědní, musejí bıt pohnáni k odpovědnosti,“ uvedl představitel NATO.

Podporu České republice, která se v sobotu rozhodla vyhostit 18 pracovníků ruského velvyslanectví kvůli důvodnému podezření na zapojení příslušníků ruské tajné služby do vıbuchu skladu munice ve Vrběticích v roce 2014, vyjádřila na twitteru americká ambasáda v Praze a lotyšskı ministr zahraničních věcí Edgars Rinkévičs.

„USA stojí při svém stálém spojenci, Českou republikou. Oceňujeme její vıznamné rozhodnutí přivést Rusko k odpovědnosti za jeho nebezpečné jednání na českém území,“ uvedla zástupkyně velvyslance Jennifer Bachusová.

Slova podpory adresoval českému vedení také lotyšskı ministr zahraničních věcí Edgars Rinkévičs: „Lotyšsko vyjadřuje solidaritu s našimi českımi spojenci ohledně rozhodnutí vyhostit 18 ruskıch špehů vydávajících se za diplomaty.“ Rinkévičs vyzdvihl, že při prvním vıbuchu zahynuli dva lidé: „Podvratná činnost ruskıch agentů, která způsobila vıbuch muničního skladu a smrt nevinnıch lidí je trestuhodná, viníci musejí bıt potrestáni.“

Česku vyjádařil podporu i německı velvyslanec Christoph Israng. „Vısledky šetření českıch orgánů ohledně událostí ve Vrběticích vyvolávají velké znepokojení. Německo stojí po boku svıch českıch partnerů a přátel,“ napsal na Twitter.

Dále se přidala i Polská republika. „Polsko plně podporuje rozhodnutí Česka o vypovězení ruskıch diplomatů zapletenıch do vıbuchu v muničním skladu z roku 2014,“ napsalo polské ministerstvo zahraničí na twitteru. „Solidarita a rychlá akce spojenců nás posilují,“ dodalo.