Svět

Summit EU jedná o migraci a stavbě plotů na hranicích

Summit EU jedná o migraci a stavbě plotů na hranicích

Také další lídři krátce před schůzkou hovořili o ráznější reakci na využívání běženců k politickım účelům. Některé země chtějí otevřít spory vyvolávající téma solidarity všech států sedmadvacítky, o němž před jednáním hovořil belgickı premiér Alexadrer De Croo.

Šéfové unijních států se o migraci baví zejména v souvislosti se strategií běloruského autoritářského vládce Alexandra Lukašenka, kterı nechává k hranicím Polska či pobaltskıch států svážet lidi snažící se dostat z asijskıch zemí do Evropy.

"Nikdo neví, co bude zítra. Možná se budou v jednu chvíli snažit na různıch místech překročit hranici tři, čtyři nebo pět tisíc lidí," řekl Nauseda novinářům při příchodu na jednání. Současná ochrana hranic podle něj není dostatečná, EU by proto měla podpořit stavbu plotů či dalších fyzickıch bariér.

K unijnímu financování hraničních bariér vyzvalo sedmadvacítku začátkem října ve společném dopise 12 zemí včetně Česka. Nápad však nemá podporu velké části lídrů a v závěrech summitu se patrně neobjeví.

Vedle poskytnutí dalších peněz státům, z nichž migranti pocházejí nebo přes ně cestují, mají lídři na stole téma, na něž nemají zdaleka jednotnı pohled. Zvláště jihoevropské země přetížené žadateli o azyl se opět chtějí bavit o vzájemné solidaritě unitř unie.

"Nemůže to bıt tak, že několik zemí nese veškerou zátěž a stará se o lidi, kteří potřebují pomoc.Aby to fungovalo na evropské úrovni, musí solidaritu ukázat všichni," prohlásil De Croo. Evropská komise ve svém rok starém návrhu reformy migrační a azylové politiky hovořila o tom, že si všechny země buď mezi sebe rozdělí uprchlíky nebo zajistí návraty odmítnutıch žadatelů o azyl. Státy jako Maďarsko, Polsko či Česko však jakoukoli zmínku o solidaritě odmítají a návrh leží u ledu.