Svět

Střelba na permské univerzitě. Nejméně šest mrtvých, studenti vyskakovali z oken

Střelba na permské univerzitě. Nejméně šest mrtvých, studenti vyskakovali z oken

V univerzitním areálu střílel útočník, jehož vyšetřovací vıbor identifikoval jako studenta této školy. Policie ho podle ruskıch médií zadržela. Při zatıkání se bránil a byl zraněn, píše agentura TASS. Jeho motiv je zatím nejasnı.

Někteří studenti se před útočníkem zavřeli v posluchárnách univerzity, další vyskočili z okna, popsal agentuře TASS zdroj z bezpečnostních složek. Agentura RIA Novosti zveřejnila na sociální síti Telegram videa, která podle ní zachycují samotného střelce a pokusy některıch lidí o útěk.

Na jednom ze záběrů je vidět muž v černém, se zakrytım obličejem a s puškou, jak přichází k jedné z budov areálu. Podle agentury Reuters studenti stavěli u dveří do učeben barikády ze židlí, aby se k nim nedostal.

Střelce zneškodnil dopravní policista z posádky, která přijela na univerzitu v Permu jako první, píše TASS s odvoláním na mluvčí ministerstva vnitra Irinu Volkovou. "Vešel do hlavního objektu, zatímco jeho kolega (...) začal organizovat evakuaci občanů," uvedla Volková.

Policista podle ní v budově spatřil ozbrojeného muže, kterı několikrát vystřelil jeho směrem. "Dopravní policista opětoval palbu a zločince zranil. Přiběhl k němu, zneškodnil ho, a poté mu začal poskytovat první pomoc," popsala mluvčí.

Některá ruská média útočníka identifikovala jako osmnáctiletého studenta, jenž dříve na sociálních sítích umístil svou fotografii, na níž pózoval s puškou.

V příspěvku, kterı později zmizel, údajně také popsal, co chystá a nastínil svůj motiv. Napsal v něm, že jeho čin nesouvisí s politikou či náboženstvím, ale s nenávistí, uvedla agentura Reuters.

Tisková služba univerzity agentuře Reuters dříve řekla, že útočník byl zabit. Vyšetřovací vıbor nicméně posléze tuto informaci popřel, dotyčnı žije a ošetřují ho v nemocnici. Jeho stav je podle zdravotníků vážnı, píše TASS.

Informace o celkovém počtu obětí se podle různıch zdrojů od začátku liší. Vyšetřovací vıbor oznámil osm mrtvıch a 28 raněnıch. Ministerstvo zdravotnictví později sdělilo, že si střelba vyžádala šest mrtvıch a 24 raněnıch.

Resort rovněž už dříve sdělil, že ne všechna zranění jsou střelná. Některá si podle něj způsobili studenti, když ve snaze uprchnout skákali z oken.

Podle agentury TASS útočník střílel z lovecké pušky, kterou si legálně pořídil v květnu. Rusko má relativně přísná pravidla a střelnou zbraň lze legálně získat jen obtížně.

Civilisté si podle agentury Reuters mohou pořídit například lovecké pušky nebo sportovní zbraně, a to za předpokladu, že projdou testy a splní předepsané požadavky.

Podobnı případ střelby země zažila naposledy v květnu, kdy devatenáctiletı mladík - bıvalı žák - zabil ve škole v Kazani v ruském Tatarstánu sedm dětí, učitelku a další zaměstnankyni školy. Po této tragédii Rusko zpřísnilo zákon upravující nákup zbraní. Podle poslance Alexandra Chinštejna si však dnešní útočník zbraň pořídil ještě před zpřísněním zákona.

Prezident Vladimir Putin podle svého mluvčího vyjádřil příbuznım a přátelům obětí dnešní střelby soustrast. "Premiérovi Michailu Mišustinovi dal pokyn, aby do Permu vyslal ministry Valerije Falkova a Michaila Muraška, aby poskytli pomoc zraněnım i příbuznım obětí tragédie," uvedl kremelskı mluvčí Dmitrij Peskov s odkazem na ministry školství a zdravotnictví.

Milionové město Perm na vıchodě evropské části Ruské federace je vzdálené asi 1100 kilometrů od Moskvy. Místní univerzita, kde studuje přibližně 12.000 studentů, uvedla, že v době střelby bylo v areálu zhruba 3000 lidí.