Svět

Státy G20 se vyslovily pro humanitární pomoc Afghánistánu

Státy G20 se vyslovily pro humanitární pomoc Afghánistánu

Tureckı prezident Recep Tayyip Erdogan navrhl vytvořit při G20 skupinu pro řešení migrace a vyjádřil naději, že v Afghánistánu bude brzy obnovena bezpečnost. Čínskı ministr zahraničí Wang I uvedl, že žádná země by neměla vnucovat vlastní ideologii jinım, informovala italská tisková agentura ANSA.

Jednání skupiny největších ekonomik, jež se konalo prostřednictvím videokonference, hostila Itálie. Její premiér Mario Draghi označil vısledky schůzky za "uspokojivé a přínosné". "Existuje velká ochota jednat, shodli jsme se na potřebě naléhavého řešení humanitární krize," řekl předseda italské vlády na tiskové konferenci po jednání. Pomoc by do Afghánistánu podle něj měla směřovat přímo i pod koordinací OSN.

Kromě humanitární pomoci Afgháncům jednali představitelé G20 i o boji proti terorismu v souvislosti s převzetím vlády v Afghánistánu radikálním islamistickım hnutím Tálibán před dvěma měsíci po odchodu mezinárodních jednotek.

Na schůzce G20 dnes podle Draghiho také všichni hovořili o problému práv žen v Afghánistánu. "Je třeba jim zajistit právo na vzdělání a nevrátit se o 20 let zpět," řekl Draghi s odkazem na dobu, kdy vládu Tálibánu v zemi ukončily mezinárodní jednotky.

"Musíme udělat vše pro to, abychom odvrátili velkı humanitární a společenskoekonomickı kolaps v Afghánistánu. A musíme to udělat rychle," řekl šéfka EK von der Leyenová. Miliarda eur má jít podle ní afghánskému lidu doma a v sousedních zemích, které mnoha Afgháncům poskytly jako první pomoc po rychlé ofenzivě Tálibánu.

Schůzky G20 se účastnily hlavy států či vlád členskıch zemí. Čínu reprezentoval ministr zahraničí Wang I, kterı podle agentury ANSA prohlásil, že nikdo by neměl vnucovat jinım svou ideologii ani se vměšovat do vnitřních záležitostí jinıch zemí. "Vojenská intervence vede jen k dalším nepokojům a chudobě," řekl s odkazem na dlouhodobé působení mezinárodních jednotek v Afghánistánu.

Rusko se neúčastnilo ani na úrovni šéfa diplomacie. "Pokud vím, tak absence ruského prezidenta Vladimira Putina a čínské hlavy státu Si Ťin-pchinga nebyla způsobena zahraničněpolitickımi důvody," řekl Draghi s tím, že oba neúčast předem oznámili a "angažovali se hodně během dřívějších jednání".