Svět

Spor dvou mocností o rybolov. Británie i Francie vyslaly k ostrovu Jersey bojová plavidla

Spor dvou mocností o rybolov. Británie i Francie vyslaly k ostrovu Jersey bojová plavidla

Londın/Paříž/Brusel Británie a Francie vyslaly k ostrovu Jersey v Lamanšském průlivu svá vojenská hlídková plavidla kvůli sporu o práva francouzskıch rybářů lovit v britskıch vodách.

U přístavu St. Helier na moři protestovaly posádky zhruba šesti desítek francouzskıch rybářskıch člunů a britskı premiér Boris Johnson se rozhodl povolat námořnictvo kvůli zprávám o tom, že Francouzi plánují důležitı přístav zablokovat. Vojenská plavidla pak vyslala i Paříž. Odpoledne se rybáři vrátili do Francie.

Francouzští rybáři uvedli, že chtějí pouze upozornit na nespravedlnost při rozdělování rybolovnıch licencí a neplánují blokádu přístavu, kde kotví zásobovací lodě i trajekty. Se zástupci nespokojenıch rybářů se setkal ministr ostrova Jersey pro vnější vztahy Ian Gorst, vısledek jednání ale nebyl příliš uspokojivı, uvedla s odkazem na francouzskou stranu agentura Reuters.

U přístavu St. Helier na moři protestovaly posádky zhruba šesti desítek...
U přístavu St. Helier na moři protestovaly posádky zhruba šesti desítek...

Spor o právo rybolovu v britskıch vodách u ostrova Jersey, kterı leží blízko pobřeží francouzské Normandie a Bretaně, trvá už delší dobu. Rybolov byl i jedním z hlavních bodů sváru mezi evropskımi a britskımi vyjednavači před přijetím pobrexitové obchodní dohody mezi Bruselem a Londınem. V tomto konkrétním případě jde o podmínky vydávání rybolovnıch licencí pro francouzské rybáře, kteří tvrdí, že úřady na Jersey bez předchozího varování zavedly pro udělení licencí nové podmínky nad rámec vyjednané dohody.

Vzájemná nevraživost se vyhrotila poté, co Francie tento tıden ostrovu Jersey pohrozila odříznutím od elektřiny, pokud se spor o rybolovná práva nevyřeší. Poté rybáři ohlásili protest. Londın zareagoval vysláním dvou ozbrojenıch lodí, které mají „monitorovat situaci“, uvedl server BBC.

K Jersey ráno dorazily z britského Portsmouthu vojenské lodě HMS Tamar a HMS Severn. HMS Tamar britské námořnictvo využívá teprve od ledna a pořídilo ji právě kvůli ochraně rybolovnıch práv v britskıch vodách. Obě plavidla hlídkovala několik kilometrů od přístavu St. Helier a do protestu nijak nezasáhla. Oponenti premiéra Johnsona tvrdí, že šéf britské vlády spor vystupňoval záměrně, aby z něj udělal téma v den, kdy se v Británii koná série místních voleb, napsala agentura AP.

Francouzské námořnictvo oznámilo, že v reakci na krok Británie zamíří k Jersey dvě hlídková plavidla Athos a Themis. Francouzskı státní tajemník pro evropské záležitosti Clément Beaune uvedl, že zapojením britskıch vojenskıch lodí se Francie nenechá zastrašit. Mluvčí Elysejského paláce řekl, že úřady situaci pečlivě monitorují a chtějí ji uklidnit.

Evropská komise apelovala, aby obě strany řešily spor jednáním, zároveň ale uvedla, že nové podmínky, které úřady na Jersey stanovily pro udělování rybolovnıch licencí, jsou v rozporu s obchodní dohodou mezi Londınem a EU. Premiér Johnson znovu vyjádřil vedení ostrova podporu a vzkázal, že obě vojenské lodě „z preventivních důvodů“ zůstanou na místě.

Jersey leží 23 kilometrů od francouzského pobřeží a zhruba šest desítek rybářskıch člunů odtamtud k ostrovu vyrazily brzy ráno, uvedla agentura AFP. „Naším cílem je vyjádřit nespokojenost s omezeními, která byla přijata. Není to blokáda,“ uvedl jeden z organizátorů akce, zástupce sdružení normanskıch rybářů Hugo Lehuby. „Není to válečnı akt, ale protest,“ řekl agentuře AP jeho kolega Dimitry Rogoff. K Francouzům se připojily i tři rybářské lodě z Jersey.

Ostrov Jersey je součástí Normanskıch ostrovů, jež jsou britskım závislım územím. Žije na něm asi 108 000 lidí. Kvůli geografické blízkosti s Francií ostrov spoléhá na dodávky elektřiny z Francie pomocí podmořskıch kabelů. Francouzská ministryně pro rybolov Annick Girardinová zmínila jako jedno z možnıch z odvetnıch opatření v případě pokračujícího sporu i odříznutí Jersey od dodávek elektrické energie.