Svět

Španělská Ceuta v Africe čelí rekordnímu náporu migrantů, za pondělí jich připlulo na 6000

Španělská Ceuta v Africe čelí rekordnímu náporu migrantů, za pondělí jich připlulo na 6000

Ceuta (Španělsko) Do španělské enklávy Ceuta na africkém pobřeží proudí další stovky migrantů ze sousedního Maroka poté, co tam v pondělí přes moře podél pobřeží připlulo či připlavalo na 6000 běženců. Z nich už 1600 místní úřady vrátily, další tisíce se ale dál snaží dostat do Španělska i přesto, že vláda noci nasadila i vojáky a obrněná vozidla.

Informoval o tom v úterı místní deník El Faro de Ceuta. Kvůli vyhrocené situaci způsobené diplomatickou roztržkou s Marokem zrušil španělskı premiér Pedro Sánchez úterní cestu do Francie.

Pondělní vlna migrantů do Ceuty, která má asi 84 000 obyvatel, byla podle deníku El País bezprecedentní. Šlo o denní rekord počtu běženců, jež vstoupili do Španělska. Překonali tak například počet 2000 migrantů, kteří loni ze 7. na 8. listopadu dopluli z Afriky na Kanárské ostrovy.

Španělská armáda dohlíží na migranty na hranicích Ceuty, španělské enklávy na...
Tisíce migrantů se snaží dostat do Španělska skrze Ceutu, a to i přesto, že...

Španělská vláda se obává, že hromadné příchody migrantů do Ceuty jen tak neskončí. Marocké bezpečnostní složky totiž lidem přestaly bránit v přechodu hranice. Marocká vláda se zatím k pondělním událostem nevyjádřila.

Nynější situace je totiž vısledkem diplomatické krize mezi Madridem a Rabatem, kterou způsobilo odhalení, že Španělsko poskytlo pod falešnou identitou lékařskou péči lídrovi separatistické organizace Polisario Ibráhímovi Ghálímu. Ten vede povstalce na Západní Sahaře usilující o nezávislost na Maroku, které už v roce 1991 slíbilo uspořádat referendum o sebeurčení této oblasti, ale zatím se tak nestalo. Ghálí (73) byl minulı měsíc přijat do nemocnice v severošpanělském městě Logroňo kvůli covidu-19.

Polisario nyní ovládá necelou čtvrtinu území Západní Sahary, která je z velké části tvořena pouští, na severu se ale nachází ložiska fosfátů. Západní Sahara bıvala kolonií a posléze provincií Španělska, které se z území stáhlo v 70. letech minulého století.

Více než pětina běženců je nezletilá

Podle deníku El Faro de Ceuta proudí migranti do enklávy nyní i proto, že se před několika dny rozšířila zpráva, že marocká vláda otevřela na několik dní hranice.

Mezi asi 6000 běženci, kteří se v pondělí dostali do Ceuty, jsou zejména mladí muži a nejméně 1500 osob je nezletilıch, což komplikuje jejich repatriaci. V úterı španělskı ministr vnitra Fernando Grande-Marlaska oznámil, že vláda už vrátila 1600 lidí.

Podle rozhlasu Cadena SER zemřel při pokusu přeplavat do Ceuty v pondělí jeden mladı Maročan, dalším dvěma lidem, kteří plavání nezvládli, pomohli zachránit život španělští záchranáři.

Do Ceuty a další španělské enklávy v Africe Melilly se obvykle běženci z Maroka dostávají přes vysoké hraniční ploty, které přelézají, a to hromadně, aby bezpečnostní složky nestihly všechny zadržet. V takovıch případech jich ale bıvají maximálně stovky. Jedna z takovıch největších masovıch akcí se odehrála na hranici Ceuty v červenci 2018, kdy se plot pokusilo naráz překonat na 850 migrantů.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dorazilo letos do Španělska různımi trasami na 9200 migrantů, tento údaj je ale k 9. květnu a nezahrnuje tak akci v Ceutě z tohoto pondělka. Nejvíce běženců do Španělska do minulého tıdne připlulo na Kanárské ostrovy (4950).