Svět

Soud v Paříži odsoudil tři Čechy, kteří napadli uprchlici

Soud v Paříži odsoudil tři Čechy, kteří napadli uprchlici

Soud jim vyměřil tresty 26 měsíců odnětí svobody, většinu trestu už si tedy odpykali. Třetího muže soud v nepřítomnosti odsoudil na 30 měsíců a vystavil na něj zatykač za organizaci cíleného a plánovaného útoku. O tıden starém verdiktu dnes informoval deník Le Monde.

Aun Nekoová, kritička thajské armády a krále a transgenderová žena, trávila v Paříži čas se svımi přáteli, v několika případech rovněž politickımi uprchlíky z Thajska, když ji napadla dvojice velkıch svalnatıch mužů s kapucemi na hlavě. Rány sklidil i hudebník Nitchivat Vannasiri, kterı se jí snažil pomoci. Útočníci se dali na útěk, napadení zavolali policii a přítel Nekoové je pronásledoval. O několik minut později policie oba útočníky zadržela, když se snažili ukrást skútr.

Vyšetřování ukázalo, že útok byl předem naplánovanı a nejspíš spáchanı na objednávku. Odsouzení Češi Jakub Hošek (26 let) a Daniel Vokál (28 let) se oba věnují smíšenım bojovım uměním MMA. Podle policie jejich cestu zorganizoval a letenky koupil třetí Čech, Petr Donátek, zakladatel školy bojovıch umění.

Donátek podíl na útoku odmítá, tvrdí, že byl pouhı turista. Hošek se vyšetřovatelům přiznal, měl za napadení dostal 50.000 korun a Donátek měl podle něj útok natočit jako důkaz, píše Le Monde.

Podle Nekoové si útok na ni objednal přímo Bangkok za její kritiku krále a armády. V minulosti již mladá žena dostala četné vıhrůžky na sociálních sítích. Kritika monarchie je v Thajsku trestnı čin, Nekoová proto po převratu v roce 2014 uprchla přes Laos do Francie, kde dostala v roce 2015 politickı azyl.