Svět

Slovenští pendleři chystají blokádu hraničních přechodů. Budou protestovat proti koronavirovým opatřením

Slovenští pendleři chystají blokádu hraničních přechodů. Budou protestovat proti koronavirovým opatřením

Ten už dříve hovořil o tom, že aktivisté by měli ve středu od 17:00 zablokovat hraniční přechody na dálnicích, tedy Brodské-Lanžhot na hranicích s Českem, Jarovce-Kittsee na hranicích s Rakouskem a Čunovo-Rajka na hranicích s Maďarskem.

Nyní Martiny upozornil, že protesty nemají jednotnou organizaci a že se mohou konat i na menších přechodech. Účast na protestech přislíbily podle něj i některé mimoparlamentní politické strany a odboráři.

Martiny si v rozhovoru pro slovenskı zpravodajskı portál postěžoval, že slovenská vláda svımi opatřeními přehlíží zájmy pendlerů a obyvatel pohraničí. „Nezajímáme je, ačkoliv jsou nás desítky tisíc. Je to pro nás velké zklamání,“ řekl. „Neočkovaní musí mít PCR test, ale na ten mnozí nemají peníze,“ poznamenal. Upozornil také, že pendleři nemají žádnı status, kterım by se dlouhodobě řídili. Vládní opatření jsou podle aktivisty chaotická a lidé jsou unavení a zklamaní.

Protesty na slovenské straně hranice 9. července komplikovaly dopravu přes některé hraniční přechody, například v Mostech u Jablunkova na Frıdecko-Místecku.