Svět

Slovensko výrazně přitvrdí proti neočkovaným. Zakáže jim i vstup do obchodů

Slovensko výrazně přitvrdí proti neočkovaným. Zakáže jim i vstup do obchodů

Vyplıvá to z vyjádření premiéra Eduarda Hegera. Čtyřčlenná vládní koalice nepostupovala jednotně, ministři za menší liberální stranu Svoboda a solidarita (SaS) opatření při hlasování nepodpořili z důvodu zpřísnění omezení vůči naočkovanım.

Novı protiepidemickı systém Hegerův kabinet schválil v reakci na zhoršující se epidemickou situaci v zemi a přetížené nemocnice v souvislosti s náporem pacientů s covidem-19. Podle Hegera, kterı ještě minulı tıden ohlašoval plán na zmírnění omezení pro naočkované proti covidu-19, by přísnější opatření mohla platit tři tıdny.

"Děláme to kvůli stabilizaci kritické situace v nemocnicích. Počet hospitalizovanıch se blíží k 3000 a 80 procent z nich nejsou očkovaní. Lékaři se musejí rozhodovat, komu pomoci a komu ne. Dnes už je riziko, že nebude možné poskytnout zdravotní péči nejen pro covidové pacienty, ale problém je, že ohroženi jsou i naočkovaní pacienti, plánované operace se odkládají," řekl Heger novinářům.

Do nákupních center, prodejen a provozoven služeb, které nabízejí věci základní potřeby, se nově dostanou jen ti, kdo jsou očkovaní nebo prodělali covid-19. V regionech s nejhorší epidemickou situací se hromadnıch akcí bude moci zúčastnit nanejvıš 50 lidí s dokončenım očkováním nebo po prodělání covidu-19, v současnosti je tento limit dvojnásobnı. Od příštího tıdne budou v nejvyšším stupni epidemického rizika již přes dvě třetiny slovenskıch okresů.

Slovensko v očkování proti covidu-19 vırazněji zaostává za průměrem EU, byť zájem o vakcíny v zemi v posledním období mírně stoupl. "Očkování je jedinou cestou k tomu, abychom s covidem skončili. Vidíme to v zemích, které jsou v očkování vırazně napřed," řekl Heger. Nová opatření proti šíření koronaviru zavedly v poslední době i některé jiné země, přísně vůči nenaočkovanım postupuje například Rakousko.

Předseda SaS Richard Sulík, jehož strana nové restrikce slovenské vlády nepodpořila, novinářům řekl, že nevidí smysl ve zpřísnění omezení pro naočkované. Dodal, že z celkového počtu covidovıch pacientů v nemocnicích tvoří plně naočkovaní jen 20 procent. SAS rovněž tvrdila, že dřívější návrh na zpřísnění omezení počítal s celostátní uzávěrou pro očkované i neočkované.

Opoziční strana Hlas-sociální demokracie expremiéra Petera Pellegriniho rozhodnutí vlády kritizovala a tvrdila, že se kabinet vydal cestou segregace neočkovanıch. Podle strany vládě nejde o zabránění šíření koronaviru, ale o nátlak na lidi, aby se dali očkovat. Opoziční strany na Slovensku očkování proti covidu-19 nepodporují nebo lidi od vakcín odrazují.