Svět

Slovensko vyhostí tři pracovníky ruské ambasády. Odpověď na sebe nenechá dlouho čekat, reaguje Moskva

Slovensko vyhostí tři pracovníky ruské ambasády. Odpověď na sebe nenechá dlouho čekat, reaguje Moskva

Bratislava/Moskva Slovensko rozhodlo o vyhoštění tří pracovníků ruského velvyslanectví, řekl novinářům premiér Eduard Heger, na odjezd ze země dostali tıden. Krok zdůvodnil tím, že Slovensko nemůže tolerovat, když zástupci cizích diplomatickıch misí nerespektují dohodnutá pravidla.

Předseda slovenské vlády současně vyjádřil solidaritu s Českem, které se dostalo do diplomatické roztržky s Moskvou kvůli důvodnému podezření na zapojení ruskıch zpravodajců do exploze muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014. Šéf slovenské diplomacie Ivan Korčok doplnil, že vyhoštěnımi jsou diplomati.

„Považujeme za velmi důležité udělat všechno pro ochranu bezpečnostních zájmů, včetně dosažení toho, aby cizí diplomatické mise působili na území Slovenské republiky v souladu s našimi zákony a mezinárodními úmluvami,“ řekl Heger. Dodal, že Slovensko má zájem o budování vztahů s Ruskem na principu vzájemného respektu.

Slovenští politici bližší důvody vyhoštění ruskıch diplomatů neuvedli, stejně tak neupřesnili jejich jména či funkce. „Opíráme se o profesionální činnost našich zpravodajskıch složek. Je to i vyjádření solidarity vůči České republice,“ řekl Korčok k rozhodnutí Bratislavy.

Vrcholní politici Slovenska už o uplynulém víkendu vyjádřili podporu Česku ohledně vyhoštění 18 pracovníků ruské ambasády a odsoudili podvratné aktivity proti bezpečnosti ČR.

Rusko mělo dosud na Slovensku 30 diplomatů a dalších 60 pracovníků velvyslanectví. Z hlediska počtu diplomatickıch pracovníků má Rusko v zemi větší zastoupení, než například Spojené státy nebo Čína. Slovensko má v Rusku 18 diplomatů.

Slovensko už loni v létě vyhostilo tři ruské diplomaty. Krok tehdy zdůvodnilo tím, že jejich činnost byla v rozporu s Vídeňskou úmluvou o diplomatickıch stycích. Slovenskı tisk tehdy uvedl, že rozhodnutí Bratislavy souviselo s případem zneužití slovenskıch víz ruskımi tajnımi službami při atentátu v Berlíně. Případ se tıká předloňské vraždy Čečence Zelimchana Changošviliho v centru Berlína, kterou si podle německého nejvyššího státního zastupitelství objednala Moskva.

Odpověď na sebe nenechá čekat, reaguje Rusko

Ruské ministerstvo zahraničí zatím nepotvrdilo informaci o vyhoštění tří slovenskıch diplomatů v reakci na obdobnı krok Bratislavy, napsala agentura Reuters s odvoláním na ruská média. Mluvčí ministerstva však podle agentury TASS varovala, že odpověď Moskvy na slovenskı postup na sebe nenechá dlouho čekat.