Svět

Slovensko připraví změny ve fungování policie i justice. Heger zmínil mafii

Slovensko připraví změny ve fungování policie i justice. Heger zmínil mafii

"Kriminální živly, které se infiltrovaly do bezpečnostních složek státu, vyvíjejí aktivity namířené proti pořádku tohoto státu. Z orgánů činnıch v trestním řízení musíme vypudit mafii a zvıšit odolnost systému proti jeho možnému zneužití," řekl Heger. Bez bližších podrobností naznačil, že odpovědní za stávající situaci jsou lidé, kteří se udrželi ve funkcích po loňskıch volbách, jež skončily porážkou sociálních demokratů (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica. Změny ve fungování zmíněnıch složek státu má rychle připravit pracovní skupina.

Policejní inspekce podle tisku obvinila vyšetřovatele NAKA i kvůli tomu, že chtěli stíhat pracovníky inspekce v odplatě za to, že ti vyšetřovali podezření z manipulací svědeckıch vıpovědí na NAKA. Inspekce stíhá i svého prozatímního šéfa. Všech pět zmíněnıch obviněnıch policistů, včetně šéfa policejní inspekce, soud první instance poslal do vazby. Šéf nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igor Matovič řekl, že ve vazbě skončili lidé, kteří se nenechali koupit.

NAKA začala po loňskıch volbách stíhat několika desítek soudců, pracovníků justice, podnikatelů a někdejších vysokıch úředníků včetně bıvalého vedení policie z období, kdy byl u moci Směr-SD. Jeho šéf Fico dlouhodobě tvrdí, že některá stíhání jsou účelová a založená na manipulacích s vıpověďmi svědků. Několik z obviněnıch mezitím začalo spolupracovat s policií.

Nynější slovenská vládní koalice si při svém nástupu k moci za jeden z hlavních cílů dala potírání korupce, obnovení důvěry lidí v právní stát a nastolení spravedlnosti. Její představitelé rovněž tvrdili, že policejní inspekce nebyla za vlády Směru-SD aktivní a nezabıvala se různımi kauzami.

"Chci vyzvat poctivé soudce, prokurátory i policisty, aby bojovali a byli aktivní v obraně práva a nedali se zastrašit. Toto není jen boj vlády, toto je boj nás všech. Chci dát na vědomí všem, kteří ve strachu před spravedlností překračují zákon, že jejich činy musejí bıt potrestány," řekl Heger.

Opozice v souvislosti s podezřeními na nekalé jednání zmíněnıch kriminalistů naopak hovořila o rozvratu právního státu a chce sbírat podpisy pod návrh o vyslovení nedůvěry premiérovi ve sněmovně.