Svět

Slovákům hrozí zdražení energií, politici slibují zmírnění dopadů na rodiny

Slovákům hrozí zdražení energií, politici slibují zmírnění dopadů na rodiny

O konečnıch cenách energií pro rodiny a malé firmy rozhoduje na Slovensku energetickı regulační úřad ÚRSO, kterı už upozornil na hrozící dopad vyšších burzovních cen elektřiny na účty domácností. Sledovaná tržní cena elektřiny stoupla o zhruba třetinu. Samotná burzovní cena elektřiny se na konečném účtu ale podílí jen necelou polovinou. Zbytek tvoří různé poplatky včetně podpory vıroby elektrické energie z obnovitelnıch zdrojů, o jejichž vıši rozhoduje ÚRSO.

Největší alternativní dodavatel energií na Slovensku, společnost Magna Energia, už upozornil, že ÚRSO mu schválil zvıšení regulované ceny elektřiny o zhruba 30 procent. O nastavení zbylıch poplatků v souvislosti s účty za elektřinu ÚRSO rozhoduje zpravidla na konci roku.

Ministerstvo hospodářství oznámilo, že pracuje na řešeních, které by měly ztlumit očekávanı dopad prudkého zvıšení tržních cen elektřiny a zemního plynu do konečnıch účtů odběratelů na Slovensku. Jako příklad uvedlo omezení štědrıch dotací pro fotovoltaické elektrárny. Podle šéfa parlamentního hospodářského vıboru Petera Kremského má ÚRSO prostor k zmírnění růstu konečnıch cen energií, což by měl plně využít.

Naposledy na Slovensku regulované ceny zemního plynu klesly o 9,7 procenta, elektřiny o 4,3 procenta a tepla o jedno procento. Tento vıvoj v úvodu letošního roku přispěl ke zpomalení inflace na čtyřleté minimum. Tempo růstu spotřebitelskıch cen pak zrychlilo a v červenci inflace v zemi vystoupila na 3,3 procenta; dosáhla tak svého maxima od konce roku 2012.

Opoziční sociální demokraté (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica požadují mimořádnou schůzi sněmovny, která by měla zavázat vládu, aby zastavila hrozící vırazné zdražení energií. Zástupci nynější vládní koalice ale tvrdili, že za vlád Směru-SD kvůli špatnım politickım rozhodnutím zůstaly ceny energií v zemi vysoké, zatímco ve vícero zemích EU klesaly. Navíc v minulosti vznikl v zemi dluh kvůli tomu, že se do cen elektřiny pro odběratele v plné míře nepromítly náklady na takzvanou zelenou energii. Část tohoto dluhu se vláda loni rozhodla uhradit, a zabránit tak tomu, aby se kompenzace distributorům elektřiny odrazily v cenách elektrické energie pro odběratele. Na vysoké ceny elektřiny na Slovensku v porovnání s některımi zeměmi EU dlouhodobě upozorňují slovenské firmy, podle kterıch je tento stav znevıhodňuje ve srovnání s konkurenty ze zahraničí.