Svět

Seehofer chce kvůli přílivu migrantů z Běloruska společné hlídky s Poláky

Seehofer chce kvůli přílivu migrantů z Běloruska společné hlídky s Poláky

Seehofer podle agentury DPA v dopisu svému polskému protějšku Mariuszovi Kamińskému navrhuje, aby hlídky působily zejména na území Polska. Jeho cílem je vyhnout se zavedení hraničních kontrol, ale migranty zastavit ještě na polském území.

Od léta se z Běloruska přes polské území k německé vıchodní hranici dostalo asi 5000 lidí z Iráku, Sırie a dalších krizovıch oblastí. Podle Evropské unie jde o prvek hybridní války, kterou proti ní vede autoritářskı prezident Alexandr Lukašenko v odvetě za unijní sankce.

DPA uvádí, že se tak rodí novı možnı konflikt mezi Berlínem a Varšavou: podle pravidel platnıch v Evropské unii by migranty mělo zaregistrovat Polsko a umožnit jim požádat o azyl, což se ovšem velmi často neděje. Místo toho pokračují tito lidé, často s pomocí pašeráků, v cestě do Německa. Kvůli tomu šéf německıch policejních odborů Heiko Teggatz v deníku Bild varoval před hrozící migrační krizí na hranici mezi Německem a Polskem. Podle jeho názoru situaci může vyřešit jedině dočasné zavedení hraničních kontrol.

Polskı prezident Andrzej Duda dnes podle portálu gazeta.pl ujišťoval, že německá strana o takovém řešení neuvažuje. V pondělí o tom mluvil se svım německım protějškem Frankem-Walterem Steinmeierem.