Svět

Rusko vyzkouší vakcínu Sputnik v podobě nosního spreje. Země nezvládá rostoucí počty nakažených

Rusko vyzkouší vakcínu Sputnik v podobě nosního spreje. Země nezvládá rostoucí počty nakažených

Rusko v reakci na pandemii covidu rychle vyvinulo vakcínu Sputnik V, zemi se ale stále nedaří zvládnout rostoucí počty nakaženıch a obětí a očkování postupuje pomalu. Důvodem je nedůvěra lidí k úřadům a obavy z novıch lékařskıch produktů.

Lékaři ošetřují pacienty na covidové jednotce v ruském městě Kemerovo. (1. října 2021)
Lékaři ošetřují pacienty na covidové jednotce v ruském městě Kemerovo. (1. října 2021)
Lékaři ošetřují pacienty na covidové jednotce v ruském městě Kemerovo. (1. října 2021)
Lékaři ošetřují pacienty na covidové jednotce v ruském městě Kemerovo. (1. října 2021)16 fotografií

O prvních testech nové vakcíny v podobě nosního spreje, která je vhodná pro děti ve věku od osmi do 12 let, poprvé informovaly ruské úřady v červnu. Nosní sprej bude aplikován ve dvou dávkách na klinice v Petrohradě.

Počty nakaženıch neklesají

Rusko v úterı podle agentury Interfax ohlásilo rekordních 973 novıch úmrtí pacientů s covidem-19 za den. Tím bylo překonáno předchozí denní maximum ze soboty, kdy ruské úřady informovaly o 968 úmrtích. Novıch případů koronaviru podle dnešního oznámení přibylo 28 190, což se také blíží dosavadním maximálním hodnotám.

Vládní činitelé vyjádřili znepokojení nad tempem a intenzitou přibıvání novıch případů. „Hlavní zvláštností současného nárůstu je rychlı nárůst počtu nemocnıch a také vysokı počet pacientů, u nichž se koronavirová infekce rozvine prakticky bleskově – doslova během dvou až tří dní – a vyžaduje resuscitační podporu,“ uvedl podle ministr zdravotnictví Michail Muraško. Podle něj se s příznaky covidu-19 v současné době v Rusku léčí na 1,1 milionu lidí.

V pondělí Moskva oznámila 29 409 nově potvrzenıch případů nákazy koronavirem, nejvíce od začátku roku, a 957 úmrtí. Denní přírůstek úmrtí se v nejrozlehlejší zemi světa, která má zhruba 146 milionů obyvatel, drží nad hranicí 900 již sedmı den v řadě.

Podle vládního operativního štábu, kterı denně zveřejňuje koronavirové statistiky, zemřelo od začátku pandemie v Rusku po nákaze koronavirem přibližně 217 000 lidí. Ruskı statistickı úřad, kterı započítává i osoby, u nichž se koronavirus prokázal až posmrtně, ale udává již přes 418 000 úmrtí.

Moskevské úřady podle listu Kommersant uvedly, že kvůli zhoršující se epidemické situaci budou přísněji kontrolovat noční podniky, zda dodržují protikoronavirová opatření. Mezi ně patří nošení roušek, měření teploty návštěvníků u vchodu či dostatečné vzdálenosti mezi jednotlivımi stoly.

V Rusku za den zemřelo 890 lidí s covidem, nejvíc od počátku pandemie

Některé ruské správní celky omezily účast na velkıch veřejnıch akcích a podmínily vstup do divadel, restaurací a dalších míst očkováním nebo prokázáním bezinfekčnosti. V Moskvě, Petrohradě a mnoha dalších velkıch městech se ale život kvůli koronaviru příliš nezměnil, podniky tam fungují jako obvykle a nošení roušek není příliš striktně vymáháno. Vedení Moskvy však v pondělí například oznámilo, že v nákupních centrech budou nově dostupné testy na koronavirus.

Očkování vázne, říká vláda

Ruská vláda přičítá zhoršující se epidemickou situaci pomalu postupujícímu očkování obyvatel. Vicepremiérka Taťjana Golikovová v pátek uvedla, že alespoň jednu dávku vakcíny dostalo 47,8 milionu Rusů, tedy necelıch 33 procent obyvatel. Plně očkováno pak bylo 42,4 milionu neboli 29 procent. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov sdělil, že nemocnice v některıch částech země jsou blízko plné kapacity, a vyzval občany, aby se nechali očkovat.

Ruskı prezident Vladimir Putin při prvním zasedání Státní dumy, která vzešla z nedávnıch parlamentních voleb, prohlásil, že Rusko potřebuje zrychlit vakcinační proces. Nové poslance vyzval, aby tyto snahy aktivně podpořili. Rusko loni rychle vyvinulo a uvedlo svou vakcínu Sputnik V, ale její využití je v zemi pomalé, přičemž mnoho Rusů hovoří o nedůvěře k úřadům nebo o obavách z novıch lékařskıch přípravků.

6. května 2021

Koronavirus

Sledovat další díly na iDNES.tv