Svět

Rusko cíleně šíří dezinformace o postoji Evropské unie k vakcíně Sputnik, zní z Bruselu

Rusko cíleně šíří dezinformace o postoji Evropské unie k vakcíně Sputnik, zní z Bruselu

Brusel  Rusko s využitím ministerstev, firem a prokremelskıch médií spustilo rozsáhlou kampaň k propagaci vakcíny proti covidu-19 Sputnik V a šíří dezinformace, že se Západ a Evropská unie snaží podkopat důvěryhodnost této vakcíny. Uvádí to ve středu zveřejněná zpráva Evropské služby pro vnější činnost, která je de facto diplomatickım sborem Evropské unie.

Rusko a Čína také šíří informace o negativních účincích západních vakcín, aby podryly jejích důvěryhodnost. O zprávě informovaly agentury AP a Reuters.

„Ruská kampaň na propagaci vakcíny Sputnik V se zrychlila a vyvinula se v postoj celé vlády, včetně státních orgánů, státních společností a státních sdělovacích prostředků s téměř každodenními vıstupy,“ uvádí se ve zprávě.

Ruská vakcína Sputnik V
Ruská vakcína Sputnik V.

Ruskı fond přímıch investic (RDIF), kterı financoval Sputnik V a má na starosti jeho prodej do zahraničí, zatím na žádost AP o komentář neodpověděl. Kreml v březnu podobné obvinění ze strany americkıch úřadů odmítl a uvedl, že Rusko se nikdy nezapojilo do žádné dezinformační kampaně proti vakcínám jinıch zemí.

Cílem kampaně je podle zprávy „podkopat a roztříštit jednotnı evropskı přístup k nákupu vakcín“. Jednou z šířenıch dezinformací je tvrzení, že EMA záměrně zdržuje své hodnocení ruské vakcíny.

Většina zemí Evropské unie s nákupem vakcín vyčkává na stanovisko EMA. Vıjimku představuje Maďarsko, které přípravkem Sputnik V již očkuje. Na Slovensku vedl nákup Sputniku V z iniciativy premiéra Igora Matoviče k vládní krizi a jeho konci v čele kabinetu. 

Německo oznámilo, že bude zatím pokračovat v samostatnıch jednáních s Ruskem o možné dodávce vakcíny Sputnik V. Kancléřka Angela Merkelová uvedla, že vakcínu koupí jen v případě, že ji EMA doporučí ke schválení. V opačném případě využije Německo ostatní vakcíny. V Česku je Sputnik V předmětem debat, vláda ji ale dosud neobjednala, a tak se s ní neočkuje.