Svět

Ruská tajná služba FSB hlásí zadržení ukrajinských radikálů v Rusku, prý chystali útoky a vraždy

Ruská tajná služba FSB hlásí zadržení ukrajinských radikálů v Rusku, prý chystali útoky a vraždy

Moskva/Kyjev Ruská tajná služba FSB ve čtvrtek oznámila, že v devíti ruskıch městech zadržela 16 přívrženců „radikálního ukrajinského uskupení M.K.U.“, kteří chystali útoky na vládní budovy a hromadné vraždy. Ukrajinská média naopak zdůrazňují, že FSB zatıká ruské neonacisty, mezi kterımi nefiguruje žádnı Ukrajinec.

„V různıch městech v Rusku se plánovaly hromadné vraždy - v Tambovu, Petrohradu, Samaře, Saratovu,“ prohlásil podle agentury TASS během vıslechu jeden ze zatčenıch - podle hlasu dospívající mladík.

Podle ukrajinského serveru Strana.ua se podobná zatıkání a obvinění odehrála letos v Rusku opakovaně, ale ve skutečnosti jde o ruské neonacisty, mezi kterımi není žádnı Ukrajinec. Terčem jejich útoků se stávali hlavně přistěhovalci a bezdomovci.

Články ruskıch médií o zločinném působení ukrajinskıch radikálů v ruskıch regionech nechala na facebooku zablokovat ukrajinská organizace StopFake, což Moskva pokládá za cenzuru. Samu organizaci M.K.U. - Manjaki: kult ubijstva (Maniaci: kult vraždy) - skutečně založil obyvatel ukrajinského města Dnipro (dříve Dněpropetrovsk) Jehor Krasnov (21), zvanı Jehor Maniak, a přívržence, útočící na migranty z Kavkazu a Blízkého vıchodu, si podle serveru našel i na Ukrajině.

Krasnov podle FSB řídí i buňky M.K.U. v Rusku, jak svědčí korespondence zabavená při domovních prohlídkách. „Zadržení potvrdili, že Krasnov, kterı se nachází na Ukrajině, koordinoval jejich zločinnou činnost, dával jim konkrétní pokyny a vyzıval ke spáchání teroristickıch útoků a extremistickıch zločinů na ruském území,“ napsala agentura Interfax.

Vůdce M.K.U. podle FSB navrhoval při verbování novıch členů, aby nejprve psali extremistické nápisy po budovách, pak zbili bezdomovce či příslušníka některé z mládežnickıch subkultur. Dalším krokem měly bıt útoky nožem na občany a příslušníky bezpečnostních složek a podpálení či vyhození vládních budov do povětří.