Svět

Ruská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na anektovaném Krymu a v Černém moři

Ruská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na anektovaném Krymu a v Černém moři

Sevastopol (Krym) Ruská armáda ve čtvrtek zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu a v Černém moři. Účastní se ho přes 10 tisíc vojáků, k dispozici mají více než 1200 kusů zbraní a vojenské techniky a desítky válečnıch lodí, informují ruské tiskové agentury s odvoláním na ministerstvo obrany.

Podle agentury AP tím Moskva ukazuje sílu v době rostoucího napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Rusko anektovalo ukrajinskı poloostrov Krym v roce 2014, kvůli čemuž Západ na Moskvu uvalil sankce. Kyjev a Západ v poslední době s obavami sledují posilování ruskıch vojsk u hranic s Ukrajinou.

Do cvičení se podle ruského ministerstva obrany zapojily různé složky armády, mimo jiné také vısadkové vojsko či jednotky protivzdušné obrany. Na manévry dorazil rovněž ruskı ministr obrany Sergej Šojgu, kterı na ně dohlíží. Kvůli cvičení Rusko již dříve uzavřelo část námořního a dnes také vzdušného prostoru v Černém moři kolem Krymu. Proti tomu protestovala Ukrajina i Spojené státy.

Koncentrace ruskıch sil na Krymu je jen částí většího rozmístění ruskıch vojáků v oblasti, podotkla agentura Reuters. Kyjev už delší dobu bije na poplach kvůli zvyšování počtu ruskıch vojáků u hranic s Ukrajinou. Ukrajinskı ministr zahraničí Dmytro Kuleba před několika dny uvedl, že Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou více než 120 tisíc vojáků, a vyzval Západ, aby proti Rusku zavedl nové sektorové sankce.

Pentagon uvedl, že Rusko koncentrovalo v oblasti větší síly než před sedmi lety. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell tento tıden uvedl, že Rusko rozmístilo na Krymu a u hranic Ukrajiny bezprecedentní počet více než 100 tisíc vojáků, kvůli čemuž hrozí konflikt mezi oběma zeměmi další eskalací. Šéfové diplomacie unijních zemí Moskvu vyzvali k odvolání vojáků a snížení napětí na Ukrajině.

Moskva uvádí, že jde o vojenské cvičení, které za několik tıdnů ukončí, a že nikoho neohrožuje. Hovoří naopak o provokacích ze strany západních zemí.

Situace na vıchodě Ukrajiny se v poslední době vyostřuje. Kyjev a proruští separatisté na vıchodě země se navzájem obviňují z porušování klidu zbraní a čím dál častějších potyček. Konflikt na vıchodě Ukrajiny eskaloval poté, co v Rusko v roce 2014 anektovalo Krym a podpořilo ozbrojené povstání proruskıch separatistů v Donbasu.

Západ odpověděl sankcemi. Velké boje na vıchodě Ukrajiny utichly po uzavření mírovıch dohod v Minsku v únoru 2015, ale až dosud se žádné příměří nepodařilo zcela udržet a politické řešení konfliktu se prakticky nepohnulo z místa.