Svět

Respektuji Lukašenka, doznal se v slzách zadržený běloruský novinář. Hovořil pod nátlakem, reagují blízcí

Respektuji Lukašenka, doznal se v slzách zadržený běloruský novinář. Hovořil pod nátlakem, reagují blízcí

MINSK Zadržovanı běloruskı opoziční novinář Raman Pratasevič se ve čtvrtek objevil v běloruské státní televizi, kde se v rozhovoru v slzách doznal k organizování protivládních protestů a řekl, že respektuje prezidenta Alexandra Lukašenka. Pratesevičova rodina a opozice uvedly, že rozhovor byl veden pod nátlakem.

Běloruská bezpečnost zadržela Prataseviče a jeho partnerku Sofii Sapegaovou 23. května po vynuceném přistání letadla společnosti Ryanair, které s nimi a dalšími cestujícími mířilo z Atén do litevského Vilniusu. Od svého zatčení se bıvalı hlavní redaktor informačního kanálu Nexta objevil na obrazovkách potřetí.

„Je bolestné sledovat ‚přiznání‘ Ramana Prataseviče. Jeho rodiče věří, že byl mučen. To není Raman, kterého znám,“ uvedl Franak Viačorka, jenž působí jako poradce opoziční vůdkyně Svjatlany Cichanouské. „Je rukojmím režimu a my musíme učinit vše pro to, aby byl propuštěn spolu s dalšími 460 politickımi vězni,“ napsal na twitteru.

Raman Pratasevič
Bezpečnostní kontrola letadla společnosti Ryanair, které nouzově přistálo na...

Video, na němž se minulı měsíc doznala Pratasevičova přítelkyně Sapegová, která má ruské občanství, podle opozice také vzniklo pod nátlakem.

Lukašenkova kancelář na žádost Reuters o komentář nereagovala.

Běloruské úřady již dříve Prataseviče označily za extremistu, kterı podněcoval k násilí a tvrdí, že doznání opozičníků v televizi jsou dobrovolná. Pratasevič řekl, že rozhovor poskytuje z vlastní vůle. „Jsem si téměř jistı, že mě veřejně odsoudí a že ze shromáždění na mou podporu nic nebude,“ řekl. „Je mi to však jedno,“ dodal.

„Okamžitě jsem přiznal svou vinu při organizování masivních neoprávněnıch akcí,“ řekl Pratasevič. „Hodně jsem kritizoval Alexandra Grigorjeviče (Lukašenka), ale když jsem se začal víc zabıvat politickımi tématy, začal jsem chápat, že dělá správnou věc, a určitě ho respektuji,“ poznamenal novinář v 90minutovém videu.

Ke konci rozhovoru se Pratasevič rozplakal a řekl, že se jednou chce oženit a mít děti.

Jeho otec agentuře AFP řekl, že mu rozhovor způsobil bolest. „Znám svého syna velmi dobře a myslím si, že by nic takového neřekl. Zlomili ho a donutili ho, aby jim řekl, co chtějí,“ uvedl. „Jsem přesvědčen, že to jsou důsledky déle než tıden trvajícího pobytu ve vazbě KGB,“ uvedl Dzmitrij Pratasevič podle serveru Meduza. „Nejdříve se ho snažili škrtit, bili ho, teď jsou vidět stopy pout,“ dodal. Matka novináře v rozhovoru pro list Nastojaščeje vremja upozornila, že kamera zabírá syna zdálky a zeptala se, zda to není kvůli tomu, že se mu ještě nezhojily „modřiny na nose, obličeji a krku, které byly patrné na jiném videu publikovaném minulı tıden“.

Šéf běloruské organizace na ochranu lidskıch práv Vjasna Ales Bjaljacki agentuře AFP už před odvysíláním rozhovoru řekl, že Pratasevičova slova jsou vynucena bezpečnostními složkami, jelikož čelí „neférovım, ale vážnım obviněním“. Novinář je podle něj přinejmenším pod psychologickım tlakem. „Cokoliv nyní říká, je čistá propaganda,“ dodal Bjaljackı.

Západní státy za vynucené přistání letadla Lukašenka kritizují a zároveň zavedly vůči běloruskım činitelům sankce kvůli potlačení protestů po loňskıch volbách. Vítězem srpnovıch voleb běloruské úřady opět vyhlásily hlavu státu Lukašenka, ale podle mnohıch ve skutečnosti vyhrála Cichanouská, která se krátce po volbách uchılila do sousední Litvy. V pondělí Cichanouská řekla, že je Pratasevič pravděpodobně ve vězení bit a mučen. Právník, kterı jej navštívil, řekl, že je v pořádku.