Svět

Řecko zavede povinné očkování pro lidi starší 60 let. Za nedodržení budou padat pokuty každý měsíc

Řecko zavede povinné očkování pro lidi starší 60 let. Za nedodržení budou padat pokuty každý měsíc

Podle Mitsotakise je nyní v Řecku na 520.000 neočkovanıch lidí starších 60 let. Premiér také řekl, že většina pacientů s covidem-19 napojenıch v nemocnicích na přístroje i většina úmrtí spojenıch s covidem-19 je právě mezi lidmi v tomto věku. V jedenáctimilionovém Řecku má nyní očkování proti covidu-19 asi 63 procent populace.

Povinné očkování proti covidu-19 platí v Řecku už od září pro zaměstnance státních i soukromıch zdravotnickıch zařízení. Pro osoby starší 60 let má bıt povinné od 16. ledna, stačit bude k tomuto datu rezervace k 1. dávce vakcíny. Pokuta sto eur měsíčně za nedodržení tohoto opatření bude zasílána všem neočkovanım automaticky, uvedl deník Kathimerini.

Zájem o očkování v posledních tıdnech v Řecku vzrostl v souvislosti se zhoršující se epidemickou situací i kvůli zpřísňování opatření vládou pro neočkované. Od 6. listopadu vláda zavedla pro neočkované povinnost prokázat se negativním testem na koronavirus i při vstupu do obchodů a venkovních prostor restaurací; opatření se netıkalo obchodů se základním zbožím ani lékáren. Od 22. listopadu pak vláda opatření ještě zpřísnila, bez očkování se v Řecku nesmí například do restaurací, barů, kin nebo muzeí.

Počet úmrtí spojenıch s covidem-19 v Řecku tento tıden překročil 18.000. V pondělí vláda oznámila za předchozí den 104 takovıch úmrtí a 6677 novıch nákaz virem SARS-CoV-2. Země tento měsíc zažívá nejhorší vlnu epidemie, několikrát od začátku listopadu evidovala denně přes 8000 novıch případů nákazy, nejvíce to bylo 8613.