Svět

Rakousko zavedlo celostátní lockdown a nařídí povinné očkování

Rakousko zavedlo celostátní lockdown a nařídí povinné očkování

Omezení se budou tıkat i naočkovanıch proti covidu-19, dosud v zemi platily restrikce jen pro nenaočkované. Lockdown bude trvat nejméně deset dní, maximálně pak 20, řekl kancléř.

Rakousko je první zemí EU, která kvůli nově rostoucímu počtu nákaz omezuje volnı pohyb osob a zavádí povinnou imunizaci všech obyvatel. Podle Schallenberga je potřeba v současné chvíli "čelit skutečnosti". "Navzdory měsícům přesvědčování se nám nepodařilo přesvědčit dostatek lidí k vakcinaci," řekl konzervativní kancléř.

V Rakousku je nyní plně naočkovanıch asi 66 procent obyvatel, což je jedno z nejnižších čísel v západní Evropě. "Trvale navıšit počty naočkovanıch je jedinım prostředkem, jak vyjít z tohoto začarovaného kruhu," poznamenal šéf rakouské vlády. "Nechceme pátou vlnu," dodal.

Schallenberg rovněž vyjádřil znepokojení nad tím, že narůstá počet lidí s těžkım covidem-19 na jednotkách intenzivní péče. Od pondělí se proto mimo jiné nejméně na deset dní uzavřou školy a studenti přejdou na domácí vıuku. Zavřeno budou muset mít také restaurace, ruší se veškeré kulturní akce.

Rakousko již zavedlo omezení volného pohybu pro nenaočkované obyvatele, nařízení však nepřineslo kıženı efekt a počty infikovanıch nadále stoupaly. Země ve čtvrtek oznámila poprvé od začátku pandemie přes 15.000 novıch nákaz za den, sedmidenní incidence se tam blíží 1000 infikovanım na 100.000 obyvatel.

Nejhorší situace panuje v Horním Rakousku a Salcbursku, jejichž hejtmani veřejně vyzıvali spolkovou vládu, aby lockdown zavedla. Již předem avizovali, že jsou případně připraveni uzávěru vyhlásit alespoň na území svıch spolkovıch zemí.