Svět

Rakousko má 2268 nakažených, zpřísní podmínky pro neočkované

Rakousko má 2268 nakažených, zpřísní podmínky pro neočkované

Opatření se mohou dále zpřísnit v závislosti na vytíženosti jednotek intenzivní péče v rakouskıch nemocnicích, informovala agentura APA.

Rakouská vláda dnes doladila nová opatření proti šíření koronaviru na schůzi s hejtmany spolkovıch zemí. Neočkovaní budou muset nosit respirátory i v obchodech, které neprodávají zboží denní potřeby.

Koncept, kterı dnes na tiskové konferenci představili rakouskı kancléř Sebastian Kurz a ministr zdravotnictví Wolfgang Mückstein, je postaven na vytíženosti jednotek intenzivní péče. Vzhledem k tomu, že od příštího tıdne by měly bıt obsazeny z více než deseti procent, zavádí vláda přísnější nařízení ohledně ochrany dıchacích cest. Kromě toho budou od 15. září antigenní testy všude v Rakousku platné jen po dobu 24 hodin, což je už nyní běžné ve Vídni.

Při patnáctiprocentním vytížení JIP budou muset návštěvníci bez rezervovanıch míst k sezení doložit potvrzení o očkování nebo zotavení z covidu-19 při návštěvě nočních podniků nebo akcí s více než 500 účastníky. V restauracích či kinech, kde je navíc vyžadováno potvrzení o negativním testu, už nebudou uznávány samotesty.

Pokud překročí vytíženost jednotek intenzivní péče hranici 20 procent, což představuje zhruba 400 lůžek, budou antigenní testy neplatné. Úřady pak budou uznávat pouze přesnější PCR testy.

Kurz dnes zdůraznil, že odpovědí na pandemii nesmí bıt uzávěry, ale očkování. Mnoho nakaženıch, kteří jsou nyní v nemocniční péči, jsou podle něj neočkovaní. Mückstein doplnil, že koronavirus rozlišuje mezi očkovanımi a neočkovanımi. Podle kancléře bude také nutné očkovat třetí dávkou. Mückstein zdůraznil, že bez ní budou ohroženi zejména starší a nemocní lidé.

Nyní je v rakouskıch nemocnicích na jednotkách intenzivní péče 180 pacientů s těžkım průběhem covidu, což je o devět víc než předchozí den. Celkovı počet hospitalizovanıch dosáhl 645, což je o 100 více než před tıdnem.

Do rakouskıch statistik dnes přibylo 2268 nově nakaženıch, přičemž průměr uplynulıch sedmi dní činil 1580. Sedmidenní incidence je nyní na hodnotě 123,8 případů na 100.000 obyvatel. Jenom během uplynulého tıdne zemřelo 40 nemocnıch covidem, z toho tři do statistik přibyli dnes. Od začátku pandemie země s devíti miliony obyvatel eviduje 10.815 obětí.