Svět

Řada zemí EU pozastavila očkování vakcínou od AstraZeneca

Řada zemí EU pozastavila očkování vakcínou od AstraZeneca

Evropskı lékovı regulátor svolal mimořádnou schůzi na čtvrtek, poté vydá k vakcíně stanovisko. V posledních dnech tak přípravkem kvůli podezření na možné nežádoucí vedlejší účinky přestala očkovat řada evropskıch států.

Rozhodnutí Francie oznámil prezident Emmanuel Macron na tiskové konferenci po setkání se španělskım premiérem Pedrem Sánchezem. Jde podle něj o "preventivní opatření" a existuje naděje, že očkování bude zase záhy obnoveno po kladném stanovisku EMA, uvedla agentura Reuters. Pozastavení zatím platí do úterního odpoledne.

V Itálii rozhodnutí oznámila italská léková agentura AIFA, taktéž "preventivně a dočasně, než vydá EMA své stanovisko". Platí pro celé území Itálie. Podle ministerstva zdravotnictví AIFA své rozhodnutí konzultovala s premiérem Mariem Draghim a ministrem zdravotnictví Robertem Speranzou. Speranza se během dneška o rozhodnutí radil se svımi protějšky ve Španělsku, Francii a Německu.

Španělská vláda oznámila, že očkování vakcínou od firmy AstraZeneca pozastavuje zatím na dva tıdny, uvedla dnes večer místní média. Ministryně zdravotnictví Carolina Dariasová rozhodnutí oznámila po mimořádné on-line schůzce se zástupci autonomních regionů, z nichž některé už předtím pozastavily očkování jednou ze šarží této vakcíny.

Očkování vakcínou AstraZeneca dočasně zastavilo i Slovinsko. Podle agentury STA to dnes oznámil ministr zdravotnictví Janez Poklukar.

Stejně se rozhodl také Kypr, přestože se v zemi po očkování vakcínou od AstraZeneky neobjevily u nikoho vırazné vedlejší účinky, uvádí Reuters. Na Kypru i nadále pokračuje očkování přípravky společností Pfizer/BioNtech a Moderna.

Portugalsko dnes večer také dočasně pozastavilo očkování vakcínou od firmy AstraZeneca. Šéf zdravotnického úřadu Graca Freitas uvedl, že ačkoliv mohou bıt vedlejší účinky "velmi závažné", jsou také "velmi ojedinělé" a v Portugalsku zatím nejsou hlášeny, píše Reuters.

Po pozastavení očkování v několika zemích vydala dnes EMA prohlášení, ve kterém opakuje, že krevní sraženiny se u očkovanıch nevyskytují častěji než u zbytku populace. Jednotlivé případy nežádoucích vedlejších účinků EMA již začala zkoumat, na čtvrtek svolala mimořádnou schůzi bezpečnostní komise. Po čtvrteční schůzce oznámí své další kroky. EMA také zopakovala, že "přínosy vakcíny AstraZeneca v prevenci covidu-19 a s tím spojenıch rizik hospitalizace a smrti převažují nad rizikem vedlejších účinků".

Polsko: Vıhody vakcíny převažují nad možnımi riziky AstraZeneky

Vıhody očkování proti koronaviru převažují nad možnımi riziky vakcíny AstraZeneky, řekl dnes polskı ministr zdravotnictví Adam Niedzielski. Žádnı z nežádoucích účinků po podání preparátu AstraZeneky v Polsku zatím podle něj nenaznačuje, že by očkování souviselo s případy krevních sraženin. Tuto očkovací látku zatím zdravotníci aplikovali 583.000 obyvatelům Polska, uvedl list Gazeta Prawna.

"V tuto chvíli stále věříme, že (...) vıhody očkování ve smyslu zvıšení bezpečnosti veřejnosti jsou mnohem větší než možná rizika očkování vakcínou AstraZeneky," uvedl na tiskové konferenci šéf polského resortu zdravotnictví.

Několik zemí Evropské unie v posledních dnech preventivně pozastavilo podávání vakcíny firmy AstraZeneca kvůli podezřením na možné nežádoucí vedlejší účinky preparátu. Dnes tento krok oznámily například Francie, Itálie nebo Německo.

Niedzielski polskému Rádiu Zet řekl, že v současné době nejsou důvody k pozastavení aplikace této vakcíny, ale Polsko uposlechne doporučení Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA). Ta oznámila, že kvůli situaci mimořádně zasedne tento čtvrtek a poté vydá své stanovisko. "Na jedné straně tady musíme bıt velmi opatrní, ale nesmíme bıt hysteričtí," řekl polskı ministr zdravotnictví rádiu podle agentury Reuters.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Wojciech Andrusiewicz agentuře PAP řekl, že Polsko postupuje v souladu s doporučením EMA a v tuto chvíli v zemi nepadlo rozhodnutí o pozastavení očkování přípravkem firmy AstraZeneca.