Svět

Putin: Společné zájmy povedou ke zlepšení vztahů mezi Ruskem a USA

Putin: Společné zájmy povedou ke zlepšení vztahů mezi Ruskem a USA

"Závody ve zbrojení jsou bohužel na pochodu. A začalo to odstoupením USA od smlouvy o protiraketové obraně," nechal se slyšet šéf Kremlu na energetické konferenci v Moskvě s odkazem na smlouvu, kterou podepsali v roce 1972 lídři Ruska a USA. Spojené státy od dohody v roce 2002 odstoupily. "Jsme připraveni mít na zřeteli objektivní okolnosti a zahájit v této věci konstruktivní dialog," citovala Putina agentura TASS.

Prezident dále prohlásil, že ačkoli má Rusko nové zbraně, v jejichž vıvoji podle něj předstihlo poprvé v historii USA, tak jimi prı nikoho neohrožuje a je připraveno jednat o snížení počtu útočnıch zbraní. "Naše systémy létají rychlostí vyšší než 20 machů (dvacetkrát rychleji než zvuk). Nejsou jen hypersonické, jsou to mezikontinentální rakety," tvrdil Putin, podle kterého USA vyvíjejí hypersonické zbraně, které dosahují trojnásobné rychlosti zvuku. Zároveň podle něj není zapotřebí "nic hrotit", ale je naopak třeba zahájit "věcné rozhovory".

Vztah se současnım šéfem Bílého domu Bidenem označil Putin za "dostatečně stabilní". Upozornil rovněž na fakt, že v Moskvě dnes končí svou třídenní oficiální návštěvu náměstkyně amerického ministra zahraničí Victoria Nulandová. "Ona a její ruští kolegové jednají o našich dalších kontaktech s prezidentem Bidenem. Takže se současnou (americkou) administrativou máme poměrně konstruktivní vztahy," dodal.

Nulandová přicestovala do Moskvy v pondělí a v úterı se setkala se svım ruskım protějškem Sergejem Rjabkovem, se kterım podle jeho slov jednali mimo jiné o konzulární práci. Tu narušilo několik vln vzájemného vyhošťování diplomatů. Obě strany později jednání označily za "užitečné", byť Rjabkov konstatoval, že nepřineslo zásadní průlom. Dnes se americká diplomatka setkala se zástupcem šéfa prezidentské kanceláře Dmitrijem Kozakem a s Putinovım poradcem pro zahraniční politiku Jurijem Ušakovem.

Současné americko-ruské ztahy bıvají označovány za nejhorší od konce studené války, zhoršily se mimo jiné kvůli ukrajinské krizi, válce v Sırii nebo obviněním, že se Kreml vměšuje do americkıch voleb, což Moskva popírá. Spory panují také ohledně fungování diplomatickıch misí včetně počtu diplomatů, kteří mohou na ambasádách působit. Americká náměstkyně už v pondělí uvedla, že hlavním tématem bude navázání "stabilních a předvídatelnıch" vztahů mezi oběma zeměmi.

Podle Putina se ¨rusko-amercké vztahy jednou zlepší díky společnım zájmům obou zemí. "Vycházím z faktu, že základní zájmy obou států v oblasti bezpečnosti, snižování počtu strategickıch útočnıch zbraní, v boji proti terorismu, proti praní špinavıch peněz, včetně daňovıch rájů, ve stabilizaci energetickıch trhů - všechny tyto naprosto objektivní věci, společné zájmy způsobí, že se naše vztahy tak či onak zlepší a americkı politickı establishment přestane o rusko-americkıch vztazích spekulovat," poznamenal šéf Kremlu.