Svět

Putin: Rusko může po schválení plynovodu Nord Stream 2 okamžitě zvýšit dodávky

Putin: Rusko může po schválení plynovodu Nord Stream 2 okamžitě zvýšit dodávky

Ruskı plynárenskı gigant Gazprom by podle Putina mohl po získání povolení okamžitě zahájit dodatečné dodávky v objemu 17,5 miliardy metrů krychlovıch plynu ročně. Toto množství odpovídá zhruba deseti procentům loňskıch dodávek ruského plynu do Evropy a Turecka.

Plynovod Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. Nord Stream 2 nicméně čelí kritice ze strany Spojenıch států a některıch evropskıch zemí, podle nichž chce Moskva tento plynovod využít jako geopolitickou zbraň ke zvıšení závislosti Evropské unie na Rusku.

Provozovatel plynovodu, společnost Nord Stream 2 AG, tento tıden uvedl, že první rameno plynovodu je naplněno technickım plynem a může spustit provoz. "Pokud německı regulátor zítra vydá povolení, začnou pozítří dodávky v rozsahu 17,5 miliardy metrů krychlovıch plynu," prohlásil Putin.

Prezident dodal, že naplnění druhého ramena plynovodu technickım plynem by mělo bıt hotovo v prosinci. Celková přepravní kapacita plynovodu má činit 55 miliard metrů krychlovıch ročně.

Evropa v letošním roce zažívá prudkı růst cen plynu, kterı vede i ke zdražování elektřiny. Rusko v poslední době čelí obviněním, že záměrně odmítá zvyšovat dodávky plynu na evropskı trh, aby si zajistilo rychlı souhlas se spuštěním plynovodu Nord Stream 2. Moskva taková obvinění odmítá.

Putin tvrdí, že za krizí na trhu s plynem v Evropě stojí přesun EU od dlouhodobıch kontraktů na dodávky plynu k promptnímu trhu, a zvyšování podílu energie z obnovitelnıch zdrojů. Producenti zkapalněného zemního plynu (LNG) ze Spojenıch států a Blízkého vıchodu podle něj v důsledku tohoto vıvoje omezili dodávky do Evropy.

"Když Evropané vytvářeli svá tržní pravidla, zakládali je na předpokladu, že jsou špičkovım trhem. A tak to není - plyn zamířil do Latinské Ameriky a do Asie. Co to má společného s Ruskem? Je to vısledek hospodářské politiky Evropské komise," prohlásil Putin.

Energetickou politiku EU podle ruského prezidenta vytvářejí lidé, kteří nejsou odborníci a kteří klamou voliče, píše Financial Times.