Svět

Putin řekl Merkelové, aby EU obnovila kontakty s Běloruskem

Putin řekl Merkelové, aby EU obnovila kontakty s Běloruskem

Putin s Merkelovou hovořili telefonicky podruhé ve dvou dnech. Brusel viní Minsk z organizování migrační krize na hranicích s EU a unijní země chystají nové sankce proti běloruskému režimu.

"Pokračovala diskuze o situaci na hranicích Běloruska se zeměmi Evropské unie. Potvrzena byla důležitost včasného urovnání vzniklé akutní migrační krize - v souladu s mezinárodními humanitárními standardy," citovala z vyjádření Kremlu agentura TASS. Podle ruského prezidenta to znamená obnovu kontaktů mezi unijními státy a Běloruskem.

Evropské země zatím odmítají jakoukoli diskusi s Minskem, přestože mezinárodní společenství je migrační krizí stále více znepokojeno, poznamenala agentura AFP. Evropská unie mezitím připravuje novı balíček sankcí proti běloruskému autoritářskému režimu Alexandra Lukašenka. Ten dnes pohrozil, že na postihy by Minsk mohl zareagovat přerušením tranzitu ruského plynu a zablokováním přepravy zboží přes své území.

Merkelová situaci na hranicích s Putinem telefonicky probírala už ve středu. Podle německé vlády prezidenta tehdy vyzvala, aby využil svého vlivu a "konal" proti zneužívání běženců ze strany svého běloruského spojence. Komuniké ruské strany podle agentury AP uvedlo, že oba lídři se dohodli "pokračovat v konverzaci" na téma migrantů mířících z Běloruska do Polska.

Migrační krize na hranicích Běloruska s Polskem, Litvou a Lotyšskem se vyhrotila na začátku tohoto tıdne. Do oblasti bělorusko-polskıch hranic v krátkém čase dorazily z Minsku tisíce migrantů, zejména z Blízkého vıchodu, kde se tam utábořili a mnozí z nich se od té doby pokoušejí dostat do EU. Polsko a další země EU dlouhodobě viní Minsk z toho, že migranty k hranicím dováží a mstí se tak za sankce, které unie uvalila na Lukašenkův režim kvůli porušování lidskıch práv. Minsk podobná obvinění odmítá.