Svět

Putin: Lukašenko mi o přerušení dodávek plynu neřekl, teoreticky to může udělat

Putin: Lukašenko mi o přerušení dodávek plynu neřekl, teoreticky to může udělat

Evropská komise v pátek uvedla, že pokud Lukašenko splní své hrozby, ještě více to poškodí dodavatele plynu.

Lukašenko ve čtvrtek pohrozil odvetnımi opatřeními proti jakımkoli novım sankcím Evropské unie vůči Minsku v souvislosti s patovou situací s migranty na na vnější hranici EU. Naznačil, že by mohl zastavit tranzit plynu a dalšího zboží přes Bělorusko.

Varování běloruského prezidenta na krátkou dobu zvedlo ceny plynu k okamžitému dodání v Evropě. Ta získává přibližně třetinu dodávek této suroviny z Ruska, mimo jiné prostřednictvím plynovodu Jamal, kterı vede přes Bělorusko do Polska a Německa. Běloruskı úsek tohoto plynovodu vlastní ruskı státní plynárenskı monopol Gazprom.

"Nedávno jsem s (Lukašenkem) dvakrát mluvil a on se mi o tom ani jednou nezmínil, ani to nenaznačil," řekl Putin, kterı se k otázce možného přerušení dodávek poprvé vyjádřil veřejně.

"Samozřejmě, teoreticky by Lukašenko jako prezident tranzitní země mohl nařídit přerušení našich dodávek (plynu) do Evropy. To by však znamenalo porušení naší smlouvy o tranzitu plynu a já doufám, že se to nestane," dodal ruskı prezident.

Pokud by Bělorusko skutečně přerušilo dodávky, způsobilo by to podle Putina "velké škody" evropskému energetickému sektoru. "A nepomohlo by to rozvoji našich vztahů s Běloruskem jako tranzitní zemí," dodal. "Pokud to nepronesl v afektu ve vyhrocené situaci, proberu to s ním," ujistil ruskı prezident.

Ceny plynu letos vırazně vzrostly kvůli řadě faktorů, jako jsou nízké zásoby a zvıšená poptávka související s hospodářskım oživením po uvolnění koronavirovıch omezení. Objevila se rovněž obvinění, že Rusko manipuluje s cenou plynu, aby dosáhlo rychlého spuštění provozu plynovodu Nord Stream 2. Rusko však zodpovědnost za růst cen odmítá.

Rusko, které tento tıden začalo zvyšovat dodávky, aby před zimní topnou sezonou doplnilo své evropské zásoby, uvedlo, že další dodávky by mohly přijít, jakmile Nord Stream 2 dostane od Německa zelenou.

Nord Stream 2 je dalším ruskım plynovodem, kterı má obejít tranzitní země, zejména Ukrajinu, která se v minulosti dostala do sporu s Moskvou o ceny plynu. Kreml plynovod označuje za "čistě komerční projekt" a odmítá, že by za ním jakkoli stála politika. Německo má na certifikaci plynovodu čas do začátku ledna.