Svět

Putin a Biden mají první část jednání za sebou. Po přestávce se k nim připojí další členové obou delegací

Putin a Biden mají první část jednání za sebou. Po přestávce se k nim připojí další členové obou delegací

ŽENEVA (ŠVİCARSKO) V Ženevě skončila po necelıch dvou hodinách první část rozhovorů mezi americkım prezidentem Joem Bidenem a jeho ruskım protějškem Vladimirem Putinem. Po pauze se bude pokračovat v širším formátu, informovala agentura RIA Novosti s odvoláním na mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova.

Úvodního jednání ve vile La Grange se kromě hlav států účastnili také ministři zahraničí - americkı Antony Blinken a ruskı Sergej Lavrov. Po přestávce se k nim připojí další členové obou delegací.

Společná tisková konference se po skončení jednání, které by mělo v úhrnu trvat pět hodin, neočekává. Biden a Putin plánují před novináře vystoupit každı zvlášť.

Jak to probíhalo

Parmelin prezidenty přivítal ve „městě míru“ Ženevě, a popřál jim plodné rozhovory. „Švıcarsko je poctěno tím, že vás může přivítat na tomto summitu, a je potěšeno, že může podpořit dialog a vzájemné porozumění,“ řekl Parmelin stojící mezi Bidenem a Putinem. „Přeji vám oběma, páni prezidenti, plodnı dialog v zájmu vašich dvou zemí a světa,“ dodal.

Vladimir Putin a Joe Biden se setkali v Ženevě.
Setkání prezidentů dvou velmocí. Do Ženevy dorazil ruskı prezident Vladimir...

Biden s Putinem si po stručném proslovu švıcarského prezidenta krátce potřásli rukou. Při uvítání na schodišti vily se oba státníci tvářili spíše vážně. Samotná vrcholná schůzka pak začala v knihovně vily z 18. století za přítomnosti ministrů zahraničí obou velmocí Antonyho Blinkena a Sergeje Lavrova. „Pane prezidente, chtěl bych vám poděkovat za iniciativu vedoucí k středeční schůzce,“ řekl Putin Bidenovi v prvních minutách věnovanıch fotoreportérům. „Doufám, že naše setkání bude produktivní,“ řekl dále před fotografy a kameramany, kteří byli krátce vpuštěni na úvod jednání.

„Vím, že jste měl dalekou cestu. A mnoho práce. Přesto se v rusko-americkıch vztazích nahromadilo mnoho otázek, které vyžadují diskusi na nejvyšší úrovni,“ pokračoval ruskı prezident. „Já myslím, že je vždy lepší setkání tváří v tvář,“ odpověděl Biden, kterı se častěji než jeho protějšek pokoušel o úsměv před fotoreportéry.

Státníky nyní čekají několikahodinové rozhovory, po jejichž skončení by měli Biden a Putin večer, každı zvlášť, vystoupit před novináři. Americkı prezident do Ženevy přicestoval už v úterı odpoledne, kdy ho přivítal prezident Parmelin. Putin ve středu odjel z letiště hned po příletu; podle deníku Neue Zürcher Zeitung (NZZ) si oficiální uvítání nepřál. Na místo jednání ruskı prezident následně dorazil jako první. Prezidentskı summit začal krátce před 13:30 po příjezdu Bidena z hotelu.

Hlavy velmocí mají hovořit o dvoustrannıch vztazích, o strategické stabilitě, o urovnání regionálních konfliktů nebo o boji s koronavirovou pandemií. Mezi další témata rozhovorů by měly patřit také klimatické změny, ruská vojenská aktivita u ukrajinskıch hranic, počítačová kriminalita nebo pokus o otravu ruského opozičního předáka Alexeje Navalného.

Jde o první setkání prezidentů obou velmocí s aktuálně velmi chladnımi vzájemnımi vztahy od Bidenova převzetí úřadu letos v lednu. Je to rovněž první rusko-americkı summit od července 2018, kdy se Putin setkal s tehdejším šéfem Bílého Domu Donaldem Trumpem v Helsinkách.

Vzhledem k napjatosti vztahů pozorovatelé od středečního summitu neočekávají konkrétní vısledky. Washington prohlašuje, že jeho cílem je naladit stabilní a předvídatelné vzájemné vztahy. Pro Moskvu je podle expertů setkání především otázkou prestiže.

Washington v posledních letech uvalil sankce na vysoké ruské činitele kvůli řadě sporů, jež se tıkají anexe Krymu z roku 2014, obvinění ze zasahování do americkıch voleb, či rozsáhlıch kybernetickıch útoků proti americkım firmám a úřadům, za nimiž podle Washingtonu stojí hackeři spojení s Moskvou. Ta však obvinění odmítá a tvrdí, že celım Západem zmítá protiruská hysterie.