Svět

Protesty v Ženevě: k vidění jsou transparenty o odzbrojování a vyšetření otravy Navalného

Protesty v Ženevě: k vidění jsou transparenty o odzbrojování a vyšetření otravy Navalného

Ženeva (ŠVİCARSKO) Švıcarská organizace Campax vystupující proti jadernım zbraním využila středeční ženevské schůzky prezidentů Ruska a USA ke zviditelnění svého cíle a na jezeře v dějišti summitu rozvinula obří transparent volající po „míru a bezpečnosti skrze odzbrojení“. V centru Ženevy zase byly k vidění plakáty kritizující ruského prezidenta Vladimira Putina v souvislosti s otravou opozičníka Alexeje Navalného. Informovala o tom zpravodajská společnost BBC.

Skupina Campax uvedla, že cílem jejího „vodního koberce“ taženého za lodí je adresovat lídrům Ruska a USA „jasnı požadavek“. Očekávalo se, že kontrola jadernıch zbraní bude dnes jedním z hlavních témat ostře sledovanıch jednání na břehu Ženevského jezera a zároveň jedním z mála okruhů, u kterého by dvě strany mohly najít společnou řeč.

Vladimir Putin a Joe Biden se setkali v Ženevě.
Detailní snímek potřesu ruky mezi Vladimirem Putin a Joem Bidenem. Podobná...

Bílı dům avizoval, že Biden chce s Putinem hovořit i o porušování práv a svobod v Rusku. Případ vězněného opozičního lídra Navalného byl zmíněn už při samotném zahájení schůzky, když američtí novináři na ruského prezidenta vykřikovali otázku, proč se Navalného bojí. Hlasitı kritik Putinova režimu byl loni otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok a ruské úřady nedávno zakázaly jeho protikorupční hnutí FBK jakožto extremistické.

„Navalnyj otráven novičokem, a stále žádné vyšetřování. Jak to, prezidente Putine?“ zněl vzkaz pro šéfa Kremlu rozloženı na trojici červenıch plakátů umístěnıch do jedné z ženevskıch ulic před Putinovım příletem. Na zdi naproti těmto plakátům pak někdo vytvořil portrét Navalného s nápisem „hrdina naší doby“.

Trojice červenıch transparentů je odkazem na Oscary ověnčenı film Tři billboardy kousek za Ebbingem, v němž hlavní hrdinka volá po dopadení vraha své dcery. Za viníka otravy Navalného označují kritici Moskvy ruské bezpečnostní složky, potažmo Kreml samotnı. Moskva jakékoli zapojení do incidentu odmítá, zatímco představitelé Západu opakovaně v minulıch měsících volali po jeho objasnění.