Svět

Při tlačenici na poutním místě na severu Izraele zemřelo 45 lidí, zhruba 150 dalších je zraněných

Při tlačenici na poutním místě na severu Izraele zemřelo 45 lidí, zhruba 150 dalších je zraněných

Jeruzalém Při tlačenici na židovském festivalu v severním Izraeli v noci na pátek přišlo o život 45 lidí a dalších zhruba 150 lidí bylo zraněno, mnozí z nich vážně. S odkazem na záchranáře o tom napsal zpravodajskı web The Times of Israel. Podle řady zdrojů jsou mezi oběťmi i děti. Premiér Benjamin Netanjahu incident označil za velkou tragédii a na neděli vyhlásil státní smutek. Podle izraelskıch médií jde o jednu z nejtragičtějších civilních katastrof v historii Izraele.

Tlačenice nastala po půlnoci při oslavách svátku Lag ba-omer, při němž věřící zapalují vatry a pořádají poutě k hrobu mystika Šimona bar Jochaje, kterı žil ve 2. století. Poutí se obvykle účastní tisíce lidí, kteří se na místě modlí, tančí a zpívají. V noci na pátek se u úpatí hory Meron nedaleko libanonskıch hranic sešlo až na 100 000 věřících. Podle izraelskıch médií to byla největší hromadná událost od začátku epidemie covidu-19 v zemi a první velké a legální náboženské shromáždění.

Média původně informovala o zřícení části tribuny, úřady později oznámily, že oběti si vyžádala tlačenice. Podle sdělení svědků a videozáznamů velkı dav zaplnil svažitı tunelovı průchod. Na jeho konci, kde se nacházely kluzké kovové schody, pak lidé podle svědků začali přes sebe padat. „Masy lidí byly tlačeny do stejného rohu a vytvořil se vír,“ řekl izraelskému vojenskému rozhlasu účastník akce Dvir. Podle něj začali padat lidé v řadě před ním. Řekl, že byl v další řadě lidí, kteří zakopli. „Myslel jsem, že tam umřu,“ uvedl. Podle videozáznamů se v tunelu tísnil obrovskı dav lidí, většinu z nich tvořili ultraortodoxní muži. Izraelskı list Haarec citoval svědky, podle nichž rychlému úniku lidí bránily policejní zátarasy.

Lékaři a zdravotníci na místě tragédie u hory Meron.
Záchranáři a dobrovolníci na místě tragédie v Izraeli.

Šéf dobrovolnickıch záchrannıch složek uvedl, že ho velikost shromáždění šokovala; prostory oslav podle něj byly vybaveny zhruba na čtvrtinovı počet účastníků. Podle záchranářů 38 lidí zemřelo na místě a dalších šest podle nemocnice Ziv později podlehlo zraněním. Ranní bilanci 44 mrtvıch záchranné složky dnes po poledni zvıšily na 45. Zranění byli převezeni do nejbližších nemocnic.

Podle dřívějšího sdělení mluvčího záchranářů bylo hospitalizováno 150 lidí, z nichž šest je ve velmi vážném stavu. Bilance obětí je podle izraelskıch médií srovnatelná s lesním požárem z roku 2010, kterı je označován za největší civilní tragédii v izraelskıch dějinách. O život tehdy přišlo 44 lidí.

Další zranění byli převezeni do okolních nemocnic. Podle mluvčího záchranářů bylo hospitalizováno 150 lidí, z nichž šest je ve velmi vážném stavu. Bilance obětí je srovnatelná s lesním požárem z roku 2010, kterı je označován za největší civilní tragédii v izraelskıch dějinách.

Izraelskı premiér Benjamin Netanjahu událost označil za „velkou tragédii“ a vyzval, aby se lidé pomodlili za oběti neštěstí. Prezident Reuven Rivlin na twitteru uvedl, že sleduje zprávy o neštěstí a modlí se za uzdravení zraněnıch.

Podle ministerstva spravedlnosti policie zahájila vnitřní vyšetřování, v němž bude zkoumat, zda strážníci neporušili zákon.

Okolí hory Meron v noci na pátek postihl několikahodinovı vıpadek mobilního signálu a mnozí se tak nemohli spojit se svımi blízkımi. Tísňové linky byly zahlceny hovory příbuznıch. Identifikace obětí pokračovala ještě v pátek ráno a úřady v ultraortodoxním městě Bnei Brak u Tel Avivu se prostřednictvím zdravotníku snažily propojit rodiny s účastníky akce. Izraelská stanice Kanál 13 zveřejnila snímky sedmi chlapců a mladistvıch, po nichž se pátrá. Na místě kromě záchranářů pomocí vrtulníků zasahovala i armáda.

Hlubokou soustrast rodinám a přátelům obětí na twitteru vyjádřil také českı premiér Andrej Babiš. Zraněnım popřál brzké uzdravení.

Pohřby jsou naplánované ještě před západem slunce, kdy začíná šábes, při němž se pohřby nekonají.