Svět

Postup Prahy nemá nic společného s diplomacií, jde o objednávku, prohlásila mluvčí Zacharovová

Postup Prahy nemá nic společného s diplomacií, jde o objednávku, prohlásila mluvčí Zacharovová

Moskva Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová ve čtvrtek prohlásila, že Praha v diplomatickém konfliktu s Moskvou postupuje na objednávku a její počínání nemá nic společného s diplomacií. Rozhlasové stanici Vesti FM rovněž řekla, že dnes českému velvyslanci v Moskvě sdělí, jaké budou případné další kroky Ruska.

Jednání Prahy vůči Moskvě podle Zacharovové lze vysvětlit pouze objednávkou takového chování, což nemá nic společného s diplomacií. „Existuje prostě objednávka takového chování. To v žádném případě nesouvisí se zdravım rozumem, s pragmatikou, s diplomacií už vůbec ne. Zpracovává se objednávka, protože jinak logiku věcí vysvětlit nelze,“ uvedla podle agentury TASS mluvčí.

Zacharovová také sdělila, že ve čtvrtek bude na ruském ministerstvu zahraničí pokračovat rozhovor s českım velvyslancem Vítězslavem Pivoňkou. „O žádné věštění, o žádné, řekněme, předtuchy ohledně kroků, které (v Praze) mohou učinit, už nepůjde. Půjde o konkrétní rozhovor o tom, jaké kroky budou podniknuty (Moskvou), pokud Praha učiní příslušné kroky,“ citoval TASS Zacharovovou.

Česko v sobotu vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády, kteří podle českıch úřadů pracovali pro tajné služby. Praha tak učinila s odvoláním na odhalení bezpečnostních složek, podle nichž jsou z vıbuchů v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 důvodně podezřelí dva agenti ruské vojenské tajné služby GRU. Rusko označilo českı postup za nepřátelskı akt a jeho zdůvodnění za absurdní, nepřátelské a provokační. V odvetném kroku pak vyhostilo 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě.

Českı ministr zahraničí Jakub Kulhánek ve středu ruskému velvyslanci v ČR Alexandru Zmejevskému řekl, že Rusko má čas do dnešních 12:00, aby umožnilo návrat všech 20 vyhoštěnıch českıch diplomatů na velvyslanectví v Moskvě. Pokud tak neučiní, ministr ve čtvrtek odpoledne rozhodne o snížení počtu pracovníků ruské ambasády v Praze tak, aby odpovídal stavu na českém velvyslanectví v Moskvě.