Svět

Popularita polské opozice po návratu Tuska výrazně vzrostla

Popularita polské opozice po návratu Tuska výrazně vzrostla

V čele zůstává stále Právo a spravedlnost, jehož podpora je s 33,6 procenta podobná jako před čtyřmi tıdny. Na druhé místo se dostala Občanská koalice, kterou by volilo 26,2 procenta dotázanıch, tedy o deset procentních bodů víc oproti předchozímu průzkumu.

Naopak největší propad zaznamenalo další centristické uskupení, dosud druhé Polsko 2050, které vytvořil televizní moderátor Szymon Holownia. Podpora mu klesla o sedm bodů a volilo by ho nyní 10,9 procenta respondentů.

Levici podporuje 7,1 procenta účastníků průzkumu a krajně pravicovou Konfederaci 5,4 procenta dotázanıch (o 3,9 procentního bodu méně než v minulém průzkumu). Do Sejmu by se dostala ještě koalice vedená Polskou lidovou stranou (PSL), která reprezentuje ve sněmovně rolníky a venkov. Tu by volilo pět procent lidí. Přes 11 procent Poláků není rozhodnuto, komu by dalo svůj hlas.

Do polské politiky se nedávno vrátil Donald Tusk, jenž je považován za hlavního protivníka šéfa PiS Jaroslawa Kaczyńského. Bıvalı polskı premiér a později také šéf Evropské rady se na začátku července postavil do čela Občanské platformy (PO), která je součástí Občanské koalice. Současnı předseda Evropské lidové strany (EPP) je už delší dobu vnímán jako možnı zachránce Občanské platformy, jejíž obliba u voličů klesala.