Svět

Polsku má kvůli pokutě za Turów hrozit krácení plateb z rozpočtu EU

Polsku má kvůli pokutě za Turów hrozit krácení plateb z rozpočtu EU

Spor o další těžbu uhlí v dole Turów vygradoval v září, kdy unijní soud vyměřil Polsku pokutu ve vıši půl milionu eur (12,7 milionu korun) denně do doby, než uposlechne jeho předběžné rozhodnutí a zastaví těžbu. Příkaz o zastavení těžby vydal soud v květnu na základě české žaloby, podle níž důl mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českıch obcích.

Varšava zatím žádnou sankci nezaplatila a těžbu v dole nezastavila, a dluží tak zhruba 18 milionů eur (zhruba 460 milionů Kč), přičemž částka každım dnem narůstá.

"V dopise z 19. října komise požádala Polsko, aby poskytlo informace o tom, jak hodlá splnit nařízení z předběžného opatření. Dále vyzvala polské úřady, aby co nejrychleji poskytly komisi důkaz o zastavení těžby v hnědouhelném dole Turów, jak soud nařídil," řekl dnes podle agentury PAP mluvčí EK Tim McPhie.

Bloomberg s odkazem na nejmenovaného polského činitele napsal, že vláda ve Varšavě poslední dopis EK nepovažuje za oficiální vızvu k zaplacení dlužné částky. Tu vláda očekává příští měsíc.

Mluvčí komise začátkem října uvedl, že EK vyzve Polsko z zaplacení včas a bude se držet příslušnıch procedur. "Vızvy k úhradě se posílají v jistıch intervalech," řekl.

Polská vláda tvrdí, že důl a nedaleká elektrárna, které vlastní společnost PGE, jsou zásadní pro energetickou bezpečnost země i celé Evropské unie. Náměstek polského ministra zahraničí Piotr Wawrzyk v pondělí řekl, že jednání Polska a Česka o Turówu, přerušená na přelomu září a října, by měla za několik dní pokračovat.